31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde AK Parti’nin kazandığı Hatay Büyükşehir Belediyesi ile ilgili tartışmalar sürüyor. CHP sonuçlara itiraz etti. Hatay İl Seçim Kurulu ise Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasını AK Partili Mehmet Öntürk'e verdi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, dün Hatay'ın sandıktaki iradesine günlerdir masa başı oyunlarla müdahale edildiğini söyleyerek, "Başvurularımız sonuçlanmadan ve YSK kararını açıklamadan siyasi baskılarla haksızca ve hukuksuzca mazbata verilmiştir. Bizler yarın saat 15.00’te YSK önünde olacağız" diye çağrı yapmıştı.

Dervişoğlu: FETÖ ve PKK ile mücadelede devletimizin yanında duracağız Dervişoğlu: FETÖ ve PKK ile mücadelede devletimizin yanında duracağız

10 DAKİKALIK GÖRÜŞME
Bugün Özgür Özel’in de yer aldığı CHP heyeti, YSK yetkilileri ile görüştü. Yaklaşık 10 dakika süren toplantının ardından Özel'in ses telleriyle ilgili geçirdiği operasyon nedeniyle açıklamayı CHP Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Gül Çiftçi Binici ve CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi Binici, YSK'ya 80 sayfalık itiraz dilekçesi sunduklarını bildirdi. Kentteki 'ölü seçmenler' hakkında bilgi talep eden Binici, Hatay'da yeniden sayım istediklerini bildirdi.

Binici açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hatay için olağan itiraz dilekçemizi vermiş bulunmaktayız. İlçeler için itiraz dilekçelerimizi ise dün akşam itibariyle verdik. Yarın YSK'nın gündemine alınmasını bekliyoruz. Kayseri Pınarbaşı ilçesinde seçimin iptal kararı mühürsüz oy torbalarına ilişkindir ama aynı şekilde Ardahan Çıldır ilçesinde aynı gerekçe olup Kütahya sayılırken Hatay'ın Samandağ ilçesi sayılmamaktadır. Kapsamlı 80 sayfalık dilekçemizde bu hususları da belirttik.

YA TAMAMI YA GEÇERSİZ OYLAR SAYILSIN’
“Hatay'da yaptığımız olağanüstü itiraz kısmına gelirsek, bizim öncelikle Hatay'da talebimiz bütün oyların sayılması, mümkün olmadığı takdirde geçersiz oyların sayılması olup, yine tespit ettiğimiz 3 bin 389 ölü seçmen bulunmaktadır. Biz bu ölü seçmenin nasıl kullandığının tespitini talep ediyoruz. Seçimin iptalini istiyoruz.

“Bizim tespit edebildiğimiz 20 sandıkta sandık kurulu başkanları polis ve zabıta memurlarından oluşmaktadır. Yani kanunun aksine bir sandık kurulu oluşumu söz konusudur. Dolayısıyla Hatay'da olağanüstü bir şekilde seçimin iptalini talep ediyoruz. Bugün verdiğimiz dilekçenin ana başlıkları da bu kapsamdadır. Buradan bütün il, ilçe seçim kurulları dahil olmak üzere hakimlere, seçim kurulu üyelerine adalete uygun haklı hakkaniyetli ve kanuna uygun bir şekilde davranmaya davet ediyoruz.”