Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin'de düzenlenen günlük basın toplantısında Navalnıy'ın ölümünün Rusya’nın iç işi olduğunu, bu konuda yorum yapmayacağını yineledi.

'NATO'NUN AKSİNE ÇİN HİÇBİR ZAMAN BAŞKA ÜLKELERİN İÇ İŞLERİNE KARIŞMAZ'
Stoltenberg'in Çin'in tutumuna yönelik eleştirisine yanıt veren Mao, "NATO’nun aksine Çin hiçbir zaman başka ülkelerin iç işlerine karışmaz. Ukrayna krizi konusunda Çin’in tutumu açık ve tutarlıdır. Biz barış için müzakereleri teşvik ediyoruz." dedi.

'NATO, ÇİN'İ KARALAMAYA SON VERMELİ'
Mao, NATO Genel Sekreteri'nin, Çin'in Navalnıy'ın ölümüne ilişkin yorum yapmaktan kaçınmasının, Rusya'ya Ukrayna ile savaşında verdiği desteğin parçası olduğu yorumuna ilişkin de "NATO, Çin’i karalamaya ve cepheleşmeye son vermeli ve Avrupa’da barış ve istikrar için somut adımlar atmalıdır." diye konuştu.

İşgalci İsrail'i sarsan istifa! İşgalci İsrail'i sarsan istifa!

STOLTENBERG, NAVALNY'NİN ÖLÜMÜ SONRASI ÇİN'İ ELEŞTİRMİŞTİ
Çin'in, Rus muhalifin, 16 Ocak'ta Rusya'nın Arktik bölgesinde tutulduğu hapishanede hayatını kaybetmesine tepkisiz kalmasını eleştiren Stoltenberg, "Elimizde, Çin Dışişleri Bakanlığının, Navalnıy'ın ölümünün Rusya'nın 'iç işi' olduğuna dair açıklaması var. Hayır, bu Rusya'nın 'iç işi' değil. Herkes biliyor ki bu ölüm, Moskova'daki otoriter rejimin bir sonucu." ifadelerini kullanmıştı.

Çin'in Navalnıy'ın ölümüne verdiği tepkinin, müttefiki Rusya'ya Ukrayna ile savaşında verdiği sessiz desteğin parçası olduğunu ve bunun küresel sonuçları olacağını ileri süren Stoltenberg, "Pekin, Ukrayna'daki savaşı yakından izliyor. Bugün Ukrayna'da olan yarın Asya'da olabilir. Putin Ukrayna'da ne kadar başarılı olursa, (Çin Devlet Başkanı) Şi'nin Tayvan'da güç kullanma olasılığı o kadar artacaktır." değerlendirmesinde bulunmuştu.