30.10.2019, 15:40

Çocukların Psikolojik Sorunu Olur Mu?
Dikkati dağınık anne babaların, dikkati dağınık çocukları olur. Çocuklarının ellerinden tuttukları gibi " bu çocukta sorun var " diyerek okul ve hastane koridorlarında yürümekten bıkmayan anne babalar. Bilin ki çocukların psikolojik yada öğrenme sorunları anne babaların kendi kişilik, kimlik, ilişki vs hayat sorunlarının yansımasıdır. Çocuklar anne babaların aynalarıdır. Çocuğunda sorun görüyorsan gitmen gereken uzmanları araştırmadan önce kendini ve eşini gözden geçirmen daha sağlıklıdır. Aşırı korumacı ve kontrolcü melek anne babaların hiperaktif ve dikkati dağınık çocuklarının "ilaç"lanması aslında insanlık suçu olması gerekir. Çocuğum herşeyim dediğin varlığın fen lisesi ordan da en özel üniversitelerin kapılarında ömrünü tüketmesi adına çılgınlaşmaya gerek var mı? Çılgın Türkler'in çocukları dindar mı çağdaş mı olur bilinmez ama hiperaktif ve dikkati dağınık oldular.

Nerede o eski bayramlar?

Nerede o eski anne babalar?

En önemlisi nerede o eski öğretmenler?

Nerede o eski sokaklar ve sokaklarda oynayan çocuklar?

Nerede o eski komşu bahçeleri ve erik ağaçlarından çalınan erikler?

O eski anne babalar yoksa o eski öğretmenler yoksa artık yeninin en yenisi çocuk psikiyatristleri ve çocuk pedagogları ve çocuk psikologları var.

Bizden uyarması ve söylemesi: çocuklarınızın sorunlarını çözmek istiyorsanız öncelikle kendizin ve varsa eğer eşinizle ilgili sorunlarınızı çözmeye çalışmak için kafa yorun. Psikiyatristlere yada psikologlara çocuklarınızı değil kendinizi götürün. En sağlıklısı ve en bilinçlisi bu olsa gerek sevgili anne babalar....Not: Bu yazımız durduk yere hiç aklımızda yokken yazıldı. Facebook'ta hiperaktif ve dikkat dağınıklığı gruplarında annelerin kendin pişir kendin ye tarzı kendi kendilerine çocuklarının "dikkat dağınıklığı" ile ilgili konuştukları esnada, bir gaflette bulunarak bir yorum yazmış olduk. Taciz ve tecavüz mağduru çocukların dikkati dağınık olur.  Dikkati dağınık anne babaların, dikkati dağınık çocukları olur. Bu kurduğumuz cümleler sonucunda hiperaktif ve dikkat dağınıklığı gruplarının hepsinden annelerce silinmiş yani kovulmuş olduk. Çocuklarına ilaç tavsiyeleri aldıkları, şu ilaç benim çocuğumda çok işe yaradı tarzı önerilerde bulundukları yerde annelere sorumluluk yüklemeyeceksiniz. Çocuklarını ilaçlayan anneler modern, melek yani çok bilinçli anneler oluyor. Çocuklarının öğrenme sorunlarını ilaçla bir çırpıda çözüyorlar. Çocuk eğitmek ve yetiştirmek mutfakta bir çırpıda blenderle kek yapmaya benzemiyor. Anneler yemeklerini yaparken kattıkları sevgilerini çocuklarından esirgemiş oluyorlar. Çocuklarınızı ilaçla değil sevginizden güç alan sağlıklı ilginizle iyileştirebilirsiniz...

Aklı ve ruhu; bilinci ve bilinçaltı mantıklı hareket eden anne babalar  çocuk terapisine değil aile terapisine gider....
Kendimiz söylemiş kendimiz dinlemiş olmayız umarız.


Psikolog www.huseyinkacin.com

huseyinkacin@hotmail.com

Yorumlar (2)
KevserS 1 yıl önce
Sana katılıyorum Huseyin'cigim.Her ne kadar psikoloji bilgim olmasa da söylediklerin mantığa çok uygun.Once ana babaların kendi psikolojilerine bakmaları lazım.Ben dahil.Tesekkurler yavrum.Calısmalarinda başarılar ve kolaylıklar diliyorum.Gozlerinden öpüorum.Ailene slm.Sevgilerimle.
celalettin erdoğdu 1 yıl önce
bu alanda okuduğun en önemli not
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?