Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan bölgelere 'Pençe-Kılıç Hava Harekatı' yapıldığını bildirdi.

Yapılan açıklamada, "Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere PENÇE KILIÇ HAVA HAREKÂTI icra edilmiştir." denildi.

MSB tarafından yapılan açıklamada 'Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!' ifadeleri kullanıldı.

ACİL KODUYLA SERVİS ETTİLER
Terör hedefleri başarılı bir şekilde vurulurken hava harekatı dünyanın gündeminde büyük yankı uyandırdı.Uluslararası haber ajansları bu gelişmeyi 'acil' kodu ile servis ederken pek çok gazete operasyona geniş yer ayırdı.

İngiliz Independent gazetesi haberinde 'Türkiye, 2016'dan bu yana Suriye'ye üç büyük sınır ötesi operasyon başlattı ve şimdiden kuzeydeki bazı bölgeleri kontrol ediyor' bilgisine yer verdi.

TÜİK açıkladı: İşte il olması beklenen 25 ilçe TÜİK açıkladı: İşte il olması beklenen 25 ilçe

Associated Press (AP) haberi 'Türkiye hava saldırıları başlattı' başlığı ile manşetine taşıdı. Haberde, söz konusu harekatın Taksim İstiklal saldırısından sonra yaşandığına dikkat çekildi.

'TÜRKİYE'DEN BOMBALI MİSİLLEME'
ABD merkezli Bloomberg, 'Türkiye'den Suriye ve Irak'ta Kürt Milislere bombalı misilleme' başlıklı haberinde 'Türk jetleri, Suriye'nin Kobani kentinde militan grupların sığınaklarını vurdu' denildi.

İngiliz The Guardian operasyonu 'İstanbul'un bombalanmasının ardından Türkiye, Suriye'nin kuzeyindeki kasabaları bombaladı' başlığı ile okurlarına duyurdu. Haberde vurulan hedefler arasında Kobani'nin de olduğu bilgisinin altı çizildi.

'TÜRK SAVAŞ UÇAKLARI HEDEFLERİ VURDU'
Al Jazeera, 'İstanbul'da meydana gelen patlamanın ardından Türk savaş uçakları Suriye ve Irak'taki hedefleri vurdu' ifadelerini kullandı. Haberde hem Türkiye hem de ABD'nin PKK'yı terörist bir grup olarak gördüğü belirtilerek şu ifadeye yer verildi:

'Buna rağmen Suriye'de DEAŞ'a karşı mücadelede Washington'la ittifak kuran Suriyeli Kürt gruplarının statüsü konusunda aynı fikirde değiller.'

ABD merkezli ABC News haberinde 'Türkiye, Suriye'nin kuzeyindeki birçok kasabaya hava saldırıları düzenledi' ifadesine yer verdi.

JERUSALEM POST: OPERASYON LEGAL ZEMİNDE

İsrail merkezli Jerusalem Post'un alıntıladığı Suriye ve Irak merkezli raporlara göre hava saldırıları kapsamında Ayn el-Arab, Tel Rıfat, Ayn Dakna, Sincar ve Kobani bölgeleri vuruldu. Haberde Savunma Bakanlığı'nın operasyonun legal zemine gerçekleştiğini belirttiği ve BM'nin 51. maddesi çerçevesinde gerçekleştirildiği açıklamanın da altı çizildi.

Yunan Skai ise operasyonu 'Türkiye, İstanbul Patlamasına Misilleme Olarak Kürt Hedeflerini Bombaladı' dedi.

Yunan gazetesi Ta Nea ise gelişmeyi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın sözlerine görerek, 'İstanbul saldırısı için hesap zamanı geldi' sözleriyle duyurdu.

İsveç basını haberi, 'Hesap günü geldi' yorumuyla duyurulan haberde 'Türkiye hava saldırılarıyla intikam alıyor' ifadeleriyle manşetten gördü.