Tesla, SpaceX ve son olarak Twitter'ı kontrol eden Musk, serveti 200 milyar dolar azalan ilk kişi oldu.

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'tan aylar sonra Ocak 2021'de 200 miyar dolar sınırını geçen Musk'ın serveti 4 Kasım 2021'de de 340 milyar dolara ulaşarak zirveyi gördü.

Fakat son haftalarda özellikle Tesla hisselerinde yaşanan çakılma sonrası serveti 137 milyar dolara kadar geriledi. Bloomberg'in Milyarderler listesinde de ilk sırayı bu ay Fransız lüks tüketim grubu LVMH'nin sahibi Bernard Arnault'ya kaptırdı.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla ve dolayısıyla Musk 2020 ve 2021 yılında varlık fiyatlarında yaşanan hızlı yükselişten faydalanmıştı. 2021 yılının ekim ayında Tesla'nın piyasa değer 1 trilyon doları aşarak Apple, Microsoft, Amazon ve Alpabet gibi dev teknoloji firmalarının arasına katılmıştı.

Fakat elektrikli otomobil pazarındaki baskın konumu rakiplerinin hızla arayı kapatmasıyla tehlikeye giren Tesla'nın hisse değeri de bundan olumsuz etkilendi. Şirket ABD'de en fazla ürettiği iki modelde 7 bin 500 dolarlık indirime giderken Şangay'daki fabrikasında da üretimi azalttı.

Ayrıca Musk'ın vaktinin büyük bir kısmını yeni satın aldığı Twitter'a ayırması da Tesla üzerindeki baskıyı artıran bir diğer etken.

Tesla hisseleri 2022 yılında yüzde 65 değer kaybetti. Musk ise Tesla'da işlerin yolunda olduğunu sorunun Federal Reserve'ün faizleri çok hızlı artırıyor olması olduğunu belirtti.