Bakan Işıkhan: Emekli ikramiyeleri bayramdan önce hesaplara yatırılacak Bakan Işıkhan: Emekli ikramiyeleri bayramdan önce hesaplara yatırılacak

Ocak ayında yüzde 49,25 oranında emekli maaşlarına zam yapılmış en düşük emekli maaşı ise 10 bin TL'ye çıkarılmıştı. Emekliler temmuz ayında 6 aylık enflasyon zammı daha alacak. Ancak Merkez Bankası anketinden çıkan enflasyon tahmini ile emekli maaşı zam oranları değişti. En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli maaşlarına kaç para zam gelecek?

EMEKLİYE YÜZDE 25,46 ZAM
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi’ni yayımladı. Ankete göre, Nisan ayında yüzde 3,25, Mayıs ayında yüzde 3,00 ve Haziran ayında yüzde 2,54 enflasyon beklentisi açıklandı. Emekli zaten Ocak, Şubat ve Mart ayları için yüzde 15,05’lik zammı hak etmişti. Ankete göre 6 aylık enflasyonun yüzde 25,46 olması bekleniyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?
Temmuz ayı itibariyle en düşük emekli maaşının ortalama 13 bin TL olması bekleniyor. Hükümet tarafından emekliye ek zammında kapısı kapandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan emekliye enflasyon dışında bir artış yapılmayacağını açıklayarak son noktayı koydu.