Cumhuriyetçi Halk Partisi'ne  yakınlığıyla bilinen gazeteci Enver Aysever, futboldaki VAR sisteminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yönetildiğini, ofsayta ve penaltıya Kükarar verildiğini söyledi.

"VAR ODASI KÜLLİYE'YE BAĞLANIYOR"

Tartışmalı pozisyonlarda bekleme süresinin uzun olmasının sebebinin Külliye'ye bağlanılması olduğunu iddia eden Aysever, "Cumhurbaşkanı dikkatle izliyor VAR kararlarını. Oradaki garibim hakemler saraya bağlanıyorlar. Saray karar veriyor. Ondan sonra hakem uyguluyor. Beklenenden uzun olmasının sebebi, hakemin yeteneksiz olması değil, Sayın Erdoğan ofsayt mı değil mi karar verdiği için uzun sürüyor." dedi.

VAR SİSTEMİ NEDİR?

Beşiktaş Süper Lig'i üçüncü sırada tamamladı Beşiktaş Süper Lig'i üçüncü sırada tamamladı

Video yardımcı hakem (İngilizce: Video Assistant Referee: VAR), karşılaşma sırasında hakemi tereddütte bırakan ya da oyuncuların yoğun itirazda bulunduğu bir pozisyonda, hakemin ekran başında pozisyonların tekrarını izleyen diğer hakemlerle kulaklık aracılığıyla iletişim kurduğu ve onlardan gelen bilgiye göre karar verdiği bir sistem olarak tanımlanabilir.  VAR sistemi 2018 yılında resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.