Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, X sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada Gabar'daki petrol üretiminin günlük 40 bin varili geçtiğini açıklayarak, 2024'ün sonunda 100 bin günlük varil üretmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Erdoğan'ın sosyal medya hesabında şunlar yazıldı:

Bakan Fidan'dan AB mesajı! Bakan Fidan'dan AB mesajı!

Türkiye, ekonomide belirlediği hedeflerine ancak daha çok üreterek, daha çok ihracat yaparak varabilir. Biz çevremizdeki ülkeler gibi zengin yer altı kaynaklarına sahip değiliz.

Petrolümüzü, doğal gaz ve madenlerimizi yeni yeni keşfetmeye, işlemeye, ülkemiz ekonomisine kazandırmaya başladık.

Terörden temizlediğimiz Gabar’da petrol üretimimiz günlük 40 bin varili geçti.

İnşallah yıl sonuna doğru bu rakam 100 bin varile ulaşacak. Yenilenebilir enerjinin sepetimizdeki oranı da aynı şekilde artıyor.

Ancak bunlar enerjide dışa bağımlı olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor. Enerji faturamız, büyümemize paralel olarak kabarıyor. Dolayısıyla bir taraftan üretip yeni pazarlara ihraç ederken diğer taraftan da içeride tasarruf kültürünü yaygınlaştırmamız gerekiyor.

Buna kamu olarak inşallah biz öncülük ve rehberlik edecek, daha az kaynak kullanarak daha büyük etki oluşturacak projelere ağırlık vereceğiz.

Kamuda taşıtlar, binalar, haberleşme giderleri, cari harcamalar, hizmet içi eğitimler, yurt dışı seyahatler, kamu istihdamı gibi pek çok alanda tasarruf kültürünü güçlendirecek adımlar atacağız.