Türkiye sağlık sektöründe ön plana çıkmaya devam ediyor.

Sektöre damga vuran ilaç tedarik sıkıntısı da çözüme kavuşuyor. 

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde bir araya gelen SMA bilim kurulu, hastaların tedavisinde kullanılan ilaçları ele aldı.

Kurul sonrası açıklamada bulunan Bakan Koca, evlilik öncesi ve yenidoğan taramalarının önemine dikkat çekti.

Son olarak Bakan Koca, sosyal medya hesabı üzerinden yeni paylaşımlarda bulundu.

Paylaşımlarında, geçtiğimiz yıl başlanan SMA taramasına ilişkin de bilgiler verdi.

"760 bin 789 bebeğe tarama yaptık"
Koca'nın açıklamaları şu şekilde:

Evlilik öncesi çiftlerle yenidoğan bebekler için SMA taraması programını 2022 Mayısında başlattık. Bugüne dek 760 bin 789 bebekle 601 bin 507 erişkinde tarama yaptık. SMA tespit edilen bebeklerin uygun olanları için erken dönemde tedavi şansı elde ettik. SMA’ya karşı yeni bir dönemdeyiz.

SMA tanısı konup, hekimin ilaç tedavisi verdiği bebeklerin tedavilerine zaman kaybetmeden başlanmaktadır. Yenidoğan SMA tarama programında tanı alan ve Nusinersen tedavisinin yükleme dozu tamamlanan bebeklerde ilk 6 aylık süreçte sağ kalım oranı yüzde 100 olarak gerçekleşmiştir.

"Umut olmak da hayal kırıklıklarını önlemek de görevimizdir"
Genlerinizdeki SMA, bir sonraki çocuğunuzda ortaya çıkmayı bekliyorsa? SMA hastası çocuğunuz yoksa bu asla olmayacağı anlamına gelmeyebilir. Yeni bir çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, eşinizle, Aile Sağlığı Merkezinizde SMA riski açısından tarama yaptırın. Kan örneği yeterli.

Hasta yavrularımıza yüksek tıbbi ve insani destek, hastalığın kendisiyle bilimsel mücadele: Sağlık Bakanlığı olarak SMA konusuna yaklaşımımızın özeti budur. Umut olmak da hayal kırıklıklarını önlemek de görevimizdir. Toplum olaraksa SMA taraması konusunda bilinç sahibi olmalıyız.