Türkiye Caferileri liderinden 'İsrail ile ticaret kısıtlaması' açıklaması: Mükellef değiliz Türkiye Caferileri liderinden 'İsrail ile ticaret kısıtlaması' açıklaması: Mükellef değiliz

HAMAS'ın Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk, İsrail basının ortaya attığı ABD'nin "HAMAS'ın lider kadrosu Gazze'yi terk ederse öldürülmeyecekleri" teklifini Tel Aviv'in kabul ettiği iddiasını "ucuz propaganda" diye niteleyerek İsrail'in Gazze'den ayrılacağını belirtti.

HAMAS hareketinin Telegram hesabından yayınladığı yazılı açıklamada; Rişk, ABD'nin "HAMAS liderliği Gazze'den ayrılırsa öldürülmeyeceği" önerisini Tel Aviv'in kabul ettiğini, HAMAS'ın yanıtının beklendiğini ileri süren İsrail basınındaki haberleri yalanladı.

İsrail basınındaki "HAMAS liderliğinin Gazze'den çıkarlarsa öldürülmeyeceği" yönündeki haberleri ucuz propaganda diye tanımlayan Rişk, "HAMAS liderliği halkıyla birlikte toprağına dirençle bağlı; ya zafer ya şehadet. Suçlu düşmanın liderleriyse bu toprağı (Gazze'yi) terk edecek olanlar." ifadelerine yer verdi.

İsrail basını, Gazze'de ateşkes ve karşılıklı esir takasına ilişkin Doha'da devam eden müzakerelerde "taraflar arasındaki görüş ayrılığının sürdüğünü ABD'nin yeni teklifini Tel Aviv'in kabul ettiği HAMAS'ın yanıtının beklendiği" ileri sürmüştü.

İsrail devlet televizyonu KAN'a konuşan bir İsrailli yetkili, taraflar arasında, "Filistinlilerin Gazze Şeridi'nin kuzeyine dönmesi, karşılıklı esir takasında bırakılacakların kimliği ve sayısı, İsrail ordusunun Gazze'den çekilmesi, savaşın sonlanması" başlıklarında görüş ayrılıklarının sürdüğünü belirtmişti.

Yetkili, ABD'nin bir teklif ortaya attığını, İsrail'in de bunu kabul ettiği ancak HAMAS'ın yanıtının beklendiğini iddia etmişti.

Teklifte "İsrail'in Hamas liderlerini Gazze dışına çıkarlarsa öldürmeyeceği, Gazze Şeridi'nin silahsızlandırılacağı ve Gazze Şeridindeki İsrailli esirlerin serbest bırakılacağı, Bu planın sonunda da İsrail ordusunun Gazze'den çekileceği" öne sürülmüştü.

Mossad Başkanı David Barnea liderliğindeki İsrail heyeti, ABD dış istihbarat teşkilatı CIA Direktörü Bill Burns ile eş zamanlı, Katar ve Mısır'ın arabuluculuğuyla 22 Mart'ta HAMAS ile Gazze'de ateşkes ve esir takası müzakereleri için Doha'ya gitmişti.