Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamada, "Cuma sabahı düşman (İsrail) Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kenti sahiline çıkarma operasyonu girişiminde bulundu." ifadeleri kullanıldı.

Kassam Tugaylarının işgal güçlerini fark etmesinin ardından çatışma çıktığı kaydedilen açıklamada, işgalci İsrail'in birliğini kurtarmak için havadan müdahalede bulunduğu, birliğin ise arkasında bir miktar mühimmat bırakarak kaçtığı belirtildi.

İŞGAL ORDUSU DUYURDU

İşgalci İsrail ordusu yaptığı yazılı açıklamada, Gazze'nin güneyine denizden nokta operasyonu düzenlediğini doğruladı.

Hamas'a ait askeri bölgelerin ve deniz komando birliğinin hedef alındığı belirtilen açıklamada, İsrail'e ait donanma ve hava araçlarının da operasyonda yer aldığı ve askerlerin görevlerini tamamladıktan sonra alandan ayrıldığı aktarıldı.

İsrail ordusu ayrıca Gazze Şeridi'nin güneyinin denizden hedef alındığı ve askerlerin karaya çıktıktan sonra silahlı çatışmaya girdiği görüntüleri yayımladı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, abluka ve bombardıman altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik kara harekatının "şartlar uygun olduğunda" başlayacağını söylemişti.

GAZZE'YE SALDIRILARDA SON DURUM

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı işgalci İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlattı.

Kassam Tugayları: İsrail'e ait 23 askeri araç tamamen ya da kısmen imha edildi Kassam Tugayları: İsrail'e ait 23 askeri araç tamamen ya da kısmen imha edildi

İşgal ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırıya başladı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, işgalci İsrail'in Gazze'ye saldırılarında şehit olanların sayısının 3 bin 38'i çocuk, 1726'sı kadın ve 414'ü yaşlı olmak üzere 7 bin 326'ya çıktığını, 18 bin 967 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da işgal güçlerinin ve sözde yerleşimci Siyonist işgalcilerin saldırılarında 110 Filistinlinin öldüğü, 1900'den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

Çatışma bölgelerinde, çoğu İsrail bombardımanında 25 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim'den bu yana Siyonist işgal ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 46 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi'nden 6, Hamas'tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.