HAMAS Hareketi’nin, Gazze Şeridi'nde önerilen yeni ateşkes ve İsrail ile esir takası anlaşmasına ilişkin cevabını yarın açıklayacağı bildirildi.

"Al Qahera News"in haberine göre, Halil el-Hayye başkanlığındaki HAMAS heyeti, hareketin Gazze'deki ateşkes önerisine ilişkin yanıtını iletmek üzere pazartesi günü Kahire'ye gelecek.

AA muhabirine konuşan isminin açıklanmasını istemeyen Filistinli bir kaynak da Hayye başkanlığındaki HAMAS heyetinin Gazze'deki ateşkes önerisine ilişkin yanıtını iletmek üzere yarın Mısır’a geleceğini doğruladı.

İSRAİL YANITINI DÜN VERDİ
Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS, dün, İsrail'in, 13 Nisan'da arabulucu Mısır ve Katar'a ilettiği esir değişimi ve ateşkes anlaşmasına dair tutumuna ilişkin resmi yanıtını aldığını duyurmuştu.

HAMAS Siyasi Büro Üyesi Halil el-Hayye, 24 Nisan’da yaptığı açıklamada, İsrail ile dolaylı müzakerelerde esnek bir tutum sergilediklerini ancak Tel Aviv yönetiminin Gazze'ye yönelik savaşı bitirmeyi reddederek süreci uzattığını söylemişti.

İSRAİL'DEN REFAH TEHDİDİ
İstihbarat Şefi Abbas Kamil'in başkanlığındaki Mısır heyeti de İsrail ile HAMAS arasında esir takası müzakerelerini görüşmek için dün İsrail'e gitmişti.

Ebu Ubeyde'den 'esir takası' açıklaması! Netanyahu'nun kara propagandasına cevap Ebu Ubeyde'den 'esir takası' açıklaması! Netanyahu'nun kara propagandasına cevap

İsrail hükümetinin, HAMAS ile esir takası müzakerelerine "son bir şans vermeye hazır olduğunu" ancak müzakerelerde ilerleme kaydedilmezse Refah'a kara saldırısı başlatacağı mesajını Mısır tarafına ilettiği bildirilmişti.