İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Gürpınar'da başlayan kentsel dönüşüm projesinin temel atma töreninin ardından gazetecilerin gündeme ilişken sorularını yanıtladı.

Danıştay davası sanığı Osman Yıldırım'ın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na suikast yapılacağına ilişkin ihbar mektubunun ardından emniyet güçleri ve adli makamlar tarafından bir işlem yapılıp yapılmadığı soruldu.

İmamoğlu suikast ihbarı ile ilgili “Ben de basından okudum. Bu tür hamleler olur, olmaz, yazılır, çizilir. Birileri bu işi ihbar eder ya da itiraf eder. Şahsen benim beklentim bu işle yetkili ve  ilgili olan kurum ve kuruluşların gerektiği zaman dilimlerinde siyasilere gereken açıklamaları ilgiyle, itinayla yapmaları ve iş birliği içinde olmalarıdır. Bunu temenni ediyoruz. Yoksa biz görevimizin başındayız. Bunlar olur, olacaktır da. Türkiye’mizde bu tür konular geçmişte de olmuştur. Ama biz tam irademizde, gücümüzle, kaygısız bir biçimde işimize devam ediyoruz. Ama aynı zamanda da tabii yetkililerin, ilgililerin  görevlerini iyi yapmalarını diliyoruz” dedi.

“ZATI MUHTEREMLERİ BU KONUYA DA İLGİ GÖSTERMEYE DAVET EDİYORUM”

İçişleri Bakanlığı'nın İBB'de başlattığı teftişe atıf yapan İmamoğlu “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 80'e yakın müfettiş gönderip, her odada teftiş yapacağım diye en yüksek seviyede ilgi gösteren -ki teftiş edilmekten asla imtina etmiyoruz, korkmuyoruz- zatı muhteremleri bu konulara da azami ilgi göstermeyi  davet ediyorum” dedi.

“MOBESE MİLLETVEKİLLERİNE Mİ BAĞLANDI?

İmamoğlu’na ihbar mektubunda yer alan, İngiliz Büyükelçi ile yemek yediği restoranın MOBESE görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin “gözdağıdır, suikasttan önceki son adımdır” ifadesi hatırlatılarak “tedirgin misiniz?” sorusu da yöneltildi.

İmamoğlu “Bu mektubu yazan  kişinin söyledikleri beni çok ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren tarafı şu; hala  bu kadar ayıp, bu kadar kötü bir durum bize yaşatan, yani MOBESE meselesi ciddi bir meseledir. Özel yaşama müdahaledir. Bunu bize yaşatan kurum yetkilileri, bakandan başlamak üzere aşağıya doğru  tek bir yazımıza, soruşturmamıza henüz tek bir cevap vermemiştir. Ama bu konudan  asla vazgeçmeyeceğiz. Hukuki takibimiz devam etmektedir. Sadece o ayıp değil ki. Bir bakıyorsunuz bir ağaç meselesi gündeme geliyor. Yine bir milletvekili bir MOBESE kaydını paylaşıyor. Herhalde tahmin ediyorum bu MOBESE meselesi bir linkle milletvekillerine mi bağlandı veya işte AK Parti'li  bazı yetkililere mi bağlandı? Onlar üzerinden istendiğinde görüntüler paylaşılabiliyor mu? Böyle bir sistem mi var? Açıklasınlar bunu” diye konuştu.
 

“İETT'Yİ DE İSKİ'Yİ DE BATIRMAK İSTİYORLAR”

İmamoğlu sorular üzerine artan akaryakıt ve enerji fiyatları nedeniyle toplu ulaşım ve su fiyatlarına yönelik zam taleplerinin  UKOME'de ve İBB Meclisi'nde reddedilmesi ile ilgili de açıklama yaptı.

İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

*İETT’yi de batırmak istiyorlar. Gözleri kararmış. İSKİ’yi de batırmak istiyorlar. Gözleri kararmış. Ne karartmış gözlerini? Vay bu Ekrem İmamoğlu nereden çıktı da 2019'da İstanbul’u kazandı.

*Akılları gitmiş ya. Yani bu nasıl bir duygudur? Bu nasıl bir anlayıştır? Bu olayın dışında kalmaya çalışıyorum. Kurulları bir araya getiriyoruz.

*Bakın şu anda bile istişare ediyorlar. Efendim ‘A kişisinden haber bekliyoruz, B kişisinden haber bekliyoruz, C kişisinden haber bekliyoruz.’ Kimsiniz ya? Bu işin matematiği var. Yani bir ülkede mazota zam geliyorsa insanların emeğine de zam yapmak zorundayız. Yetmiyor bile. Bakın yüzde 50 zam teklifi fedakarlıkla hazırlanmış bir tarifedir.

*Yine vatandaşı koruyan, yine kurumu rahatlatan değil, vatandaşı koruyan bir zam rakamıdır. Akaryakıt zammı onun neredeyse 2.5 katı. Ama biz yüzde 50'yi getiriyoruz. O bakımdan kişisel ihtiraslarıyla değil toplumsal ihtiyaçları gözeten  bir akılla lütfen kendilerine gelsinler. Bu millet bu yaptıklarını unutmaz.

*Günü geldiğinde hesabını sorar ve soracaktır da. Onun için bıraksınlar. İSKİ bu toplumun güzide kurumu.

*İETT, 150 yıllık kurumu, hizmet etmek için çırpınıyor. Biz ister miyiz vatandaşımıza zam yapmak? İstemeyiz. Hadi bakayım. Alın akaryakıt zammını geriye.

*Alın elektrik zammını geriye. Biz o zaman niye zam isteyelim ki? İstemeyiz yani. Anlatabiliyor muyum? Çok yanlış içindeler. UKOME’deki ısrarımız devam edecek” diye konuştu.

 “ÖYLE BİR AKIL O KOLTUĞU İŞGAL EDEMEZ”

Murat Kurum mal varlığını açıkladı Murat Kurum mal varlığını açıkladı

İmamoğlu “UKOME  toplantılarında o sandalyede oturan  ve süreci yönettiğini zanneden kişinin bakanlık yetkilisi diye tariflenmesini dahi istemiyorum. Öyle bir akıl, bir zihin o koltuğu işgal edemez. Yani eğer şahsi kanaatiyse. Değilse onu yönlendiren insan kimse, onları da kınıyorum” dedi.

“KURUMLARIMIZIN İŞ YAPMALARI ENGELLENİYOR”

Akaryakıta sadece 2.5-3 ayda yüzde 120'lere varan oranlarda zam geldiğini hatırlatan İmamoğlu bu şartlar altında ulaşıma zam tekliflerinin reddedilmesine tepki gösterdi.

İmamoğlu, “Taksicinin, minibüsçünün kızmasından korkacaksınız, onlara verelim diyeceksiniz. Ama toplu taşımaya yok. Bu denli akıl tutulması desen hafif kalıyor. Şaşkın, yani bir şehrin siyasi ihtirasları üzerinden kurumlarını batıracak kadar gözü kararmış insanların siyaset yapmasını gerçekten üzülerek takip ediyorum. Bu akla birinin dur demesi lazım. Gelip uydurma bir genelgeyle UKOME'yi zapt ettiler. Şimdi burada İstanbulluya hizmet verme çabası içerisinde olan kurumlarımızın iş yapmaları engelleniyor” diye konuştu.

“OTOBÜSE SU KOYMUYORUZ”

İBB'nin yeni gelen zamlar yüzünden otobüslerin, metroların çalışmaya devam edebilmesi için 10.5 milyarlık destek verdiğini vurgulayan İmamoğlu “Bugün 10.5 diyoruz yarın belki 11 milyar diyeceğiz. Zam durmuyor ki. Yani belki yarın akşam tekrar zam gelecek akaryakıta. Yalvarıyoruz toplu taşımada  ÖTV-KDV almayın. Akaryakıtla ilgili bizi destekleyin, onu da biz avantaj olarak vatandaşımıza yansıtalım. Otobüse su koymuyoruz. Hoş suya da zam yapmıyorlar” dedi.

“2019'DAN BERİ SU AYNI FİYATTA”

İmamoğlu “İnsanların su içmesini bile engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Elektriğin fiyatı yüzde 300'lere yakın artmış. 2019 seçiminden bu yana su aynı yerde duruyor. Suyu elektrikle yolluyoruz insanların evine” diye konuştu.

“İSKİ 3 AYDA 1 MİLYAR EKSİYE GİTTİ”

İSKİ'nin zam talebinin reddedilmesi ile ilgili İmamoğlu, şöyle konuştu:

*İSKİ tarifeyi düzenleyemediği her ay, 300 milyon lira daha eksiye gidiyor. Yani biz ocak, şubat, mart tarifeyi düzenleyemedik. 1 milyara yakın eksiye gitti ekstra.

*Bize 3  senede verdikleri zam yüzde 13.4. Su ve elektrik faturaları seçimde göreve geldiğimizde birbirine yakındı.

*Şu an elektrik faturası, su faturasının neredeyse 4 katı. Yani akıl alır gibi değil. İSKİ’de talebi görüyoruz. Mutlaka genel kurula gidilecek. İstişare edilsin diye yalvarıyoruz. 3 aydır  istişare ediyorlar sözüm ona.

*Mecliste grubu olan partilerin üyeleri, komisyonlar marifetiyle tartışsınlar. Yani neye karşı çıkıyorsunuz? O masada söyleyeyim. Cevap yok. Ama kurul salonuna geliyorlar ‘hayır.' Ya da kendi kafalarına göre bir oran.

*Neye göre bir oran? Yani bu insanlar bürokratlar, orada çalışan uzmanlar geçmişten bugüne çalışıyor çoğu. İETT’de de İSKİ’de de.

*Onların yaptığı çalışmaları yok sayıyor. 10-15 günde bir meclis üyesi, siyasi iradeyle ortaya koyduğu bir oranı meclise getiriyor.

*Biz hakkımız olduğu sürece olağanüstü genel kurul yapmaya devam edeceğiz. Aksi takdirde şehrin her iki kurumu da çok büyük bir zarar içerisine giriyor” dedi.

“2019 TRAVMASI DEVAM EDİYOR”

İmamoğlu “Birkaçı hariç bütün büyükşehirlerde zamlar takır takır yapılıyor. Düşünsenize en pahalı suyu mal eden kurum İSKİ'dir. Çünkü 250 km uzaktan Melen'den su basıyorsunuz. Geçen yıl 1.3 milyar olan elektrik gideri bu sene 3.5 milyara yaklaşacak. İstanbul'daki su tarifesi büyükşehirler arasında 28'ini sırada. Tablo ortada. Ne yazık ki 2019 ilgili yaşanan travma devam ediyor.”