İsrail işgal güçlerinin askeri istihbarat müdürlüğünün eski şefi Tümgeneral Tamir Hayman, Perşembe günü işgal altındaki Filistin halkından gelen son tırmanış dalgası ışığında üçüncü bir Filistin İntifadasının patlak verdiğine işaret eden açık işaretler olduğunu söyledi.

Hayman, "Benzeri görülmemiş özelliklere sahip üçüncü bir Filistin İntifadası'nın meydana gelme olasılığının arttığına dair göz ardı edilemeyecek açık işaretler var" dedi.

İsrailli askeri yetkili, "Filistin arenası, halkın çoğunluğunun hayal ettiğinden daha fazla kışkırtılıyor" dedi ve işgalin "Kudüs'te gerçekleşen Tiran Fero'nun cesedini kaçırmak gibi terörist operasyonlarla, sonunda bir [İntifada] olacağının bir işareti olarak ele alınması gerektiğini" vurguladı.

Filistinli özgürlük savaşçıları, işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin kentindeki Amerikan Üniversitesi yakınlarında bir trafik kazasında hayatını kaybeden yasadışı bir İsrailli yerleşimcinin cesedini çarşamba sabahı ele geçirmeyi başardı.

İşgal Ordusu Radyosu, Direniş savaşçılarının bir araba kazasında hayatını kaybeden "İsrailli" Tiran Fero'nun (18 yaşındaki) cesedini almayı başardığını bildirdi ve Cenin hastanesine yanlışlıkla geldiğini ekledi.

İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth'a göre, Direniş savaşçıları, işgale teslim etmek için yola çıkan Filistin Kızılayı'na ait bir ambulansı durdurduktan sonra cesedi ele geçirirken, Direniş cesedi teslim etmeyi reddetti.

Aynı gün İsrail medyası, Kudüs'te bir otobüs durağında yaklaşık bir düzine kişinin yaralandığı bir patlama olduğunu bildirdi.

İsrail basını, Knesset üyesi Itamar Ben-Gvir'in Kudüs'teki patlama alanına gittiğini bildirdi.

İsrail medyası ayrıca işgal altındaki Kudüs'ün diğer bölgelerinde başka patlayıcıların olabileceğinden endişe edildiğini bildirdi.

Patlama, Filistin halkına karşı gerçekleşen, "Tel Aviv" güçlerinin Filistinlileri sağda solda vahşice öldürdüğü olağan ama artan bir saldırıda olan İsrail işgali elindeki uzun süreli baskının ardından geldi.

Filistinli bir çocuk, 16 yaşındaki Ahmed Amjad Şehade , dün sabah İsrail İşgal Kuvvetleri'nin Nablus şehrine girdiklerinde doğrudan kalbini hedefleyen bir kurşunla aldığı yaralara yenik düşerek şehit oldu.

Filistin medyası ayrıca, İsrail İşgal Kuvvetleri'nin Nablus'a saldırması sonucunda altı Filistinli erkeğin gerçek kurşunlarla ve onlarca kişinin boğularak yaralandığını doğruladı.

Filistin Kızılayı'na göre , 9 Kasım'da 17 yaşındaki Mehdi Haşaş, İsrail işgal güçleri tarafından vurulduktan sonra midesine aldığı ciddi yaralara yenik düştü.

Her ikisi de çok sayıda İsrailli yerleşimcinin eşlik ettiği İsrail İşgal Güçleri, Nablus'un doğusundaki Kaber Yusuf (Yusuf'un Mezarı) civarındaki Kudüs ve Amman Sokakları'na saldırdı. İsrail İşgal Güçleri Filistinlilere gerçek mühimmat attı ve yoğun bir şekilde göz yaşartıcı gaz ve sersemletici bombalar kullandı. (Al Mayadeen - İntizar)