İsrail'in Hayom gazetesi, 7 Ekim'den beri ülkeye yönelik yapılan siber saldırılarda birçok alt ve üstyapı sistemlerinin etkilendiğini hatta kullanılamaz hale geldiğini ifade etti.

Gazetenin özel haberi olarak manşetten verilen gelişmenin detaylarında ise bu saldırıların İran tarafından yapıldığı ancak arkasında Rusların olduğu yazıldı.

RUSYA'NIN HAMLELERİ GÜÇ DENGESİNİ ALT ÜST EDEBİLİR

Hayom gazetesi bu gizli ittifakın önümüzdeki günlerde daha da artacağını belirterek İran-Rusya arasındaki derinleşen ilişkilerle birlikte Rusların Orta Doğu'da daha da söz sahibi olmak istediğini ifade etti.

Kuzey Kore'nin Güney sınırına duvar inşa ediyor Kuzey Kore'nin Güney sınırına duvar inşa ediyor

Siber saldırılar dışında İsrail kanadı İran'ın Rusya'dan uçak, helikopter, radar sistemleri ve diğer silahları alması da İsrail kanadını güvenlik açısından rahatsız eden bir konu.

Devlet destekli üretilen silahların taşınması ve İran'a transferi bölgedeki İsrail-İran güç dengesini alt üst edebilir. 

"SAVUNMAYA ODAKLANMIŞ DURUMDAYIZ"

Hayom gazetesine konuşan ve ismini vermek istemeyen İsrailli yetkililer konuyla ilgili "Rusya gibi süper güçler, terör gruplarının veya diğer ülkelerin sahip olmadığı yeteneklere sahip. Rusya, rakiplerine ciddi zararlar verebilecek farklı silahlara da envanterinde yer veriyor. Biz de sürekli hazırlanıyoruz, savunmaya odaklanmış durumdayız" dedi.

"BÜYÜK BİR SALDIRI PLANLANIYOR"

Bir başka İsrailli yetkili ise ufukta gözüken Rusya-İran ittifakıyla ilgili "Tüm İran büyük bir saldırı için hazırlık içinde. Ruslarla yakın bir işbirliği içindeler. Konvansiyonel silahları ve insansız hava araçlarını satın alıyorlar ama aynı zamanda muhtemelen Rusya'nın gelişmiş siber savaş yeteneklerinden de pay alıyorlar" ifadesini kullandı.