İYİ Parti 5. Olağanüstü Kurultayı bugün Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium'da yapıldı. Mevcut Genel Başkan Meral Akşener, kurultayda aday olmazken, genel başkanlık için 4 isim yarışıtı.

Koray Aydın sarı, Müsavat Dervişoğlu mavi, Tolga Akalın beyaz ve Günay Kodaz ise kırmızı renkli pusula ile temsil edildi.

1.302 kayıtlı delegenin bulunduğu kurultayda, genel başkan seçilebilmek için adaylardan birinin delegelerin salt çoğunluğun oyunu alması gerekiyordu.

İLK TURDA SALT ÇOĞUNLUK SAĞLANAMADI
İYİ Parti 5. Olağanüstü Kurultayı'nda oy verme işlemi tamamlandı. Bin 171 geçerli oyun kullanıldığı seçimde, Koray Aydın, 472, Mehmet Tolga Akalın 327, Müsavat Dervişoğlu 370, Günay Kodaz ise 2 oy aldı.

AKALIN 2.TURDA ÇEKİLDİ
İYİ Parti 5. Olağanüstü Kurultayı'nın birinci turunda 327 oy alan alan Mehmet Tolga Akalın, adaylıktan çekildi.

Genel Başkan Adaylığı yarışından çekildiğini açıklayan Akalın, "Muazzam mücadeleden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanlık yarışının ilk turunda 327 oy alan Akalın, “Siyaset tabanla yapılır. Milletle yapılır. Bugün delegemiz burada bir irade ortaya koydu ve bir fotoğraf verdi. Bu fotoğraftan benim okumam şudur ki delege ‘benim ferasetime güvenin’ dedi. Dolayısıyla ben bugüne kadar meşruiyetini taban siyaseti yaparak elde etmiş, otoriteye karşı mücadele etmiş bir arkadaşınız olarak delegemizin ferasetine inanıyorum. Bundan sonraki süreci de siz saygıdeğer delegelerimizin ferasetine takdim ediyorum. Her birinize birlere verdiğiniz destekten dolayı, bugün ortaya koyduğunuz bu muazzam mücadeleden dolayı çok teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti 5. Olağanüstü Kurultayı'nda oy verme işlemi tamamlandı. Birinci turda salt çoğunluk sağlanamadığı için seçim ikinci tura kalmıştı.

Özel'den '28 Şubat davası hükümlülerinin affı' hakkında açıklama Özel'den '28 Şubat davası hükümlülerinin affı' hakkında açıklama

SEÇİM ÜÇÜNCÜ TURA KALDI

İkinci turda oy verme işlemi tamamlandı. Toplam bin 158 toplam oy kullanırken, oyların 6'sı geçersiz sayıldı. İkinci turda, Koray Aydın 565 oy alırken, Müsavat Dervişoğlu 570 oy aldı.

Üçüncü turda salt çoğunluk aranmayacak en çok oyu alan İYİ Parti'nin genel başkanı olacak.

ÜÇÜNCÜ TURDA OY VERME İŞLEMİ TAMAMLANDI

İYİ Parti 5. Olağanüstü Kurultayı'nda üçüncü turda Koray Aydın 548, Müsavat Dervişoğlu 611 oy aldı. Bu sonuçlara göre Dervişoğlu, İYİ Parti'nin ikinci genel başkanı oldu.