Uzun yıllardır pek çok Avrupa ülkesini müzikle bir araya getiren "Eurovision Şarkı Yarışması", bu yıl 'İsrail' kriziyle gündemden düşmüyor. İsrail'in yarışmaya katılmaması için sayısız kez çağrı yapıldı ancak tüm baskılara rağmen İsrail'in arkasında duran Avrupa Yayın Birliği (EBU), İsrail için son sözünü söyledi.

Pek çok Avrupa ülkesi EBU'nun bu kararını protestoyla karşılık verse de İsrail, Eden Golan tarafından seslendirilen "Dance Forever" isimli parçayla yarışmada kendisine yer buldu.

FİLİSTİN BAYRAĞI YASAKLANDI

Tepkilerin odak noktası haline gelen yarışma, şimdi de Filistin ambargosuyla gündeme geldi. Avrupa Yayın Birliği (EBU), İsveç'in Malmö kentinde önceki akşam gerçekleşen ilk yarı finalde ve 11 Mayıs'ta gerçekleşecek finalde davetlilerin Filistin bayrağı ile içeri alınmayacağını duyurdu. Göteborg Post gazetesinde yer alan açıklamada; alana Filistin bayrağı veya siyasi mesaj içeren pankartla girmeye çalışanların durdurulacağı ve ellerindeki Filistin bayrağı veya pankartların alınacağı ifade edildi.

İsveç Filistin Grubu'ndan yapılan açıklamada ise İsrail'in protesto edileceği aktarıldı. Açıklamada, "Soykırım Ücretsiz Şarkı Yarışması" ismi ile yerel sanatçıların da protestoda sahne alacağı ifade edildi. İsveç devlet televizyonu SVT'nin haberine göre; Malmö Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Nils Norling, şehre 100 bin göstericinin geleceğini tahmin ettiklerini aktardı.

FİLİSTİN KEFİYESİ İLE SAHNE ALDI ORTALIK KARIŞTI

İsveç adına 2011'de katıldığı yarışmada "Popular" adlı şarkısıyla üçüncülüğü kazanan Filistin asıllı İsveçli şarkıcı Eric Saade, yarı final öncesi düzenlenen açılışta sahne aldı. Sesiyle ve performansıyla büyük ilgi gören sanatçının bileğine taktığı "Filistin kefiyesi" ise Avrupa Yayın Birliği'ni çileden çıkardı. 

Meksika'da devlet başkan adayı Maynez'in mitinginde dev ekran devrildi, sahnenin çatısı çöktü Meksika'da devlet başkan adayı Maynez'in mitinginde dev ekran devrildi, sahnenin çatısı çöktü

"BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ"

Avrupa Yayın Birliği'nden (EBU) bir sözcü, yaptığı açıklamada, yarışmanın canlı televizyon şovu olduğunu belirterek, "Tüm sanatçılar yarışma kurallarından haberdar edilmiştir ve Eric Saade'nin etkinliğin siyasi olmayan doğasından ödün vermeyi tercih etmesinden üzüntü duyuyoruz" ifadelerine yer verdi.