Haber7'den Yalçın Taşbaşı'nın haberine göre, Diyarbakır'da bulunan Pîne isimli kafede bir skandala imza atıldı. Kafede tüm hizmetlerin yalnızca Kürtçe sunulmasına ve iletişimde de sadece Kürtçenin kullanılmasına karar verildi. Söz konusu kafede hem çalışanların kendi aralarında kullandığı dil hem de müşterilerle iletişim dili olarak sadece Kürtçe kullanılacağı Kürtçe'nin dışında Türkçe de dahil olmak üzere hiçbir dilde hizmet isteyenlere servis yapılmayacağı belirtildi. 

KAFEDEKİ HER ŞEYDE KÜRTÇE

Kafede menü de dahil olmak üzere duvarlardaki yazılar gibi bulunan tüm figürler Kürtçe olduğu belirtilirken mekanda zaman zaman canlı performansla şarkılar söylendiği ancak şarkıların da Kürtçe olarak dile getirildiği belirtiliyor.  Öte yandan kafenin girişine bir yazı asılarak "15 Mayıs Kürt dil bayramı gününden sonra artık bu iş yerinde Kürtçe konuşulacak. Lütfen Kürtçe konuşun." denildi.  

"GELENLER KÜRTÇE ÖĞRENSİN"

Diyarbakır'da petrol aranmasına Diyarbakır Barosu karşı çıktı! İptal davası açıldı... Diyarbakır'da petrol aranmasına Diyarbakır Barosu karşı çıktı! İptal davası açıldı...

Kafede alınan karara ilişkin konuşan kafenin sahibi Ramazan Şimşek yaptığı açıklamada kafeye gelenlerin Kürtçe öğrenmesini istediklerini söyledi. Şimşek "Karşılama, sipariş alma ve iletişim kurma Kürtçe yapılıyor. Kafemize Kürtçe bilmeyenler de geliyor. Onlar isteklerini kendi bildikleri dillerde dile getiriyorlar ama biz cevabımızı Kürtçe veriyoruz. Kafemize Kürtçe bilmeyenler de gelebilir. Gelsinler diyoruz. Gelip Kürtçe öğrensinler." ifadelerini kullandı.

KAFENİN SAHİBİ GÖZALTINA ALINDI

Skandalın bazı yayın organlarında haber olması ve sosyal medyada büyük tepki toplamasının ardından kafe ile ilgili güvenlik güçleri harekete geçti. Müşterilerine sadece Kürtçe konuştuklarında hizmet veren kafenin sahibi Ramazan Şimşek gözaltına alındı.