İsveç'in NATO üyeliği önündeki son engel de ortadan kalktı..

Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya üyeliğine yeşil ışık yakarak, TBMM'de oyladığı kararın ardından İsveç lehine bir açıklama da Macaristan'dan geldi.

Belçika'da camiye ve Ülkü Ocakları'na saldıran terör örgütü PKK'ya operasyon Belçika'da camiye ve Ülkü Ocakları'na saldıran terör örgütü PKK'ya operasyon

Haberi AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK sonrası yaptığı basın açıklamasında duyurdu.

İsveç'e Macaristan'dan NATO onayı

Macaristan Parlamentosu, İsveç'in NATO üyeliğini oy birliğiyle kabul etti.

Parlamentoda, İsveç’in NATO’ya katılımına 6’ya karşı 188 oyla onay verdi.

Oylamada sağcı "Vatan Hareketimiz" mensubu 6 parlamenter aleyhte oy kullandı.

Vatan Hareketimiz mensubu parlamenterler, oylama nedeniyle Macar hükümetini vatana ihanetle suçlayarak, 3. Dünya Savaşına giden yolu veto eden tek siyasi hareketin kendileri olduğunu savundu.

Üyelikte son engeldi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, oylama öncesi tartışmalar sırasında parlamentoya İsveç’in üyeliğini onaylama çağrısı yapmış ve İsveç’in katılımının Macaristan’ın güvenliğine katkı sağlayacağını söylemişti.

Macaristan, Türkiye’nin ocak ayında verdiği onayın ardından İsveç’in NATO’ya üyeliği önündeki son engel konumunda bulunuyordu.

Macaristan Başbakanı Orban 'destekliyoruz' demişti

Macaristan Başbakanı Viktor Orban daha önce NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı telefon görüşmesinde de hükümet olarak İsveç'in NATO'ya üyeliğini desteklediklerini belirtmişti.

"Bugün tarihi bir gün"

Karar sonrası İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ise şunları söyledi:

Bugün tarihi bir gün. Şu anda tüm NATO üyesi devletlerin parlamentoları, İsveç'in NATO'ya üyeliği lehinde oy kullandı. İsveç, Avrupa - Atlantik güvenliğine ilişkin sorumluluklarını yerine getirmeye hazır.