Seçim ve Ramazan Bayramı tatili nedeniyle mesaisine ara veren Meclis, bu hafta yeni anayasa teklifi ile çalışmalara başlayacak.

Görüşmelerde fahiş fiyat artışına ağır yaptırımlar da gündemde olacak.

Yeni anayasa için ilk görüşmeler bu hafta başlayacak.

Meclis Genel Kurulu'nda ayrıca geneli üzerinde görüşmeleri tamamlanan enerji alanındaki yasa teklifine devam edilecek.

Teklif, yerli üretim ve ithal doğal gazın Türkiye'de sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak pazarlanabilmesini içeriyor.

Canlı yayında imzaladı! Maduro'dan Türkiye duyurusu Canlı yayında imzaladı! Maduro'dan Türkiye duyurusu

Fahiş fiyata ağır yaptırım 

TRT Haber'in haberine göre, Meclis gündemine gelmesi beklenen önemli yasa teklifleri de var. Onlardan biri Ticaret Kanunu'nda yapılacak düzenleme olacak.

Düzenlemeye göre; kıyı ve sahil şeritleri hariç olmak üzere denizler ve göllerde yenilenebilir enerji üretim santralleri kurulabilecek.

Yaklaşık 20 maddeden oluşması öngörülen teklifte, fahiş fiyat artışı yapan işletmelere verilen idari para cezalarının artırılmasına ilişkin düzenleme de yer alacak. Ayrıca işletmelere kapatma yaptırımı getirilmesi de Meclis'teki görüşmeler sırasında tartışılacak.

MSB'de değişiklik

Bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunulması planlanan diğer teklif, Milli Savunma Bakanlığının teşkilat yapısındaki değişiklikleri içeriyor.

Genel başkanlar da meclis kürsüsünde olacak 

Liderler de bu hafta Meclis kürsüsünden milletvekillerine hitap edecek. Salı ve çarşamba günü partilerin grup toplantıları düzenlenecek.