Mısır'ın güneyinde yer alan Quweisna nekropolünde (antik mezarlık bölgesi) arkeologlar, dillerinin olması gereken yerde altın plakalar bulunan birkaç eski mumya keşfetti. Keşfedilen altın dilli mumyalar, eski Mısır'da üç farklı zaman diliminde birçok cesedin gömüldüğü arkeolojik yerleşkenin yeni keşfedilen bir uzantısında ortaya çıkarıldı.

M.Ö. 300'DEN M.S. 640'A KADAR İSKAN EDİLMİŞ OLABİLİR
Keşfedilen iskeletlerin bazılarının kemikleri altınla kaplanmışken, diğerleri altın biçimli gübre böceklerinin ve nilüfer çiçeklerinin yanına gömülmüş halde bulundu.

1989 yılında keşfedilen sitede, Milattan Önce 300'den Milattan Sonra 640'a kadar uzanan Ptolemaios ve Roma dönemlerinde iskan edildiği düşünülüyor.

ESKİ MISIR'DA ALTIN POPÜLER BİR MALZEMEYDİ
2021'in başında, Mısır'da 2 bin yıllık bir bölgede kazı yapan araştırmacılar, esneyen ağzında dil şeklinde parlak bir süs bulunan bir kafatası ortaya çıkardı.

Keşiflerin yapıldığı sırada Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı, altının oraya uzun zaman önce mumyalayıcılar tarafından ölülerin öbür dünyaya gidebilmelerini sağlamak için yerleştirildiğinden şüpheleniyordu. Altın, eski Mısır'da cenaze törenleri için süs eşyaları yapmak için popüler bir malzemeydi.