Tunus'un eski Ulusal Halk Meclisi Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid El Gannuşi, açlık grevindeki siyasi tutuklulara destek amacıyla açlık grevine başladı. Gannuşi'nin sosyal medya hesabından, konuya ilişkin yazılı açıklama yayımlandı.

AA'nın aktardığına göre, açıklamada, "Nahda Hareketi lideri Raşid El Gannuşi, açlık grevindeki tutuklular ile dayanışma amacıyla, bugünden (pazartesi) itibaren Mornagiyye Cezaevi'nde açlık grevine başlama kararı aldı" ifadelerine yer verildi. Gannuşi'nin Tunuslulara mesajına yer verilen açıklamada, "Özgürlük, adalet, hukukun üstünlüğü, bağımsız yargı ve bir arada yaşamanın temeli demokrasiye bağlı olmaktan geçer" denildi.

ALTI SİYASETÇİ, 13 ŞUBAT'TA AÇLIK GREVİNE BAŞLAMIŞTI
Nahda lideri Raşid El Gannuşi, Eylül 2023 tarihinde de ülkede demokrasinin gerilemesini protesto etmek, siyasi aktivistlere yönelik kovuşturmaya son verilmesi ve tutukluların serbest bırakılması talebiyle 3 günlük açlık grevi yapmıştı. Tunus'ta geçen yıl şubat ayında güvenlik güçlerince başlatılan gözaltı operasyonlarının ardından tutuklanarak cezaevine gönderilen siyasilerden altısı 13 Şubat'ta açlık grevine başlamıştı.

Mahkum Aileleri Koordinasyonu, açlık grevine ilişkin 12 Şubat'ta yaptığı açıklamada, haksız yere tutuklu yargılanan siyasilerin açlık grevine gireceğini belirtmişti. 13 Şubat’ta başlayan açlık grevine Anayasa Profesörü Cevher bin Mübarek, Cumhuriyet Partisi Genel Sekreteri İsam Eş Şabi, Nahda Hareketi'nin eski yöneticilerinden Abdulhamid El Celasi, İş ve Özgürlükler için Demokratik Blok Partisi yöneticilerinden Hiyam Et Turki, eski Demokratik Akım Partisi Genel Sekreteri Gazi eş-Şevaşi ve Umut Partisi lideri Rida Bilhac katılmıştı.

İşgalci İsrail'i sarsan istifa! İşgalci İsrail'i sarsan istifa!

GANNUŞİ'YE 'HALKI İÇ SAVAŞA YÖNLENDİRME' SUÇLAMASI
Ülkede 'muhalefeti sindirmeyi amaçladığı' iddia edilen ve 11 Şubat 2023 tarihinde başlayan gözaltı operasyonlarıyla onlarca siyasetçi, gazeteci, aktivist, hakim ve iş insanı 'devlet güvenliğine karşı komplo kurmak' suçlamasıyla tutuklanmıştı. Bir toplantıdaki sözleri nedeniyle 'halkı iç savaşa yönlendirmek' suçlamasıyla 17 Nisan'da evine baskın yapılarak gözaltına alınan Nahda lideri Raşid El Gannuşi hakkında da tutuklama kararı verilmişti. Kararın ardından ulusal ve uluslararası tepkiler gelmişti. Cumhurbaşkanı Kays Said ise ülkede bazı siyasilerin 'devletin güvenliğine karşı komplo kurmak' ve 'ekonomik krizi körüklemeye yönelik adımlardan' ötürü gözaltına alındığını söylemişti.

GANNUŞİ, 2023 YILINDA DA 3 GÜNLÜK AÇLIK GREVİ YAPMIŞTI
Tunus'taki siyasi tutuklulardan Anayasa Profesörü Cevher Bin Mübarek 25 Eylül 2023 tarihinde Nahda Hareketi'nin eski yöneticilerinden Abdulhamid El Celasi, İş ve Özgürlükler için Demokratik Blok Partisi yöneticilerinden Hiyam Et Turki, Cumhuriyet Partisi Genel Sekreteri İsam Eş Şabbi ve eski Demokratik Akım Partisi Genel Sekreteri Gazi eş-Şevaşi de 2 Ekim 2023 tarihinde açlık grevine başlamıştı. Nahda Hareketi de 29 Eylül 2023 tarihinde yaptığı açıklamayla, tutuklu bulunan eski Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid El Gannuşi'nin 3 günlük açlık grevine girdiğini duyurmuştu.