Aydınlık'tan Hanife Yalçın'ın haberinbe göre, Netflix platformunda yayınlanan “Üç Cisim Problemi” dizisinde terör örgütü PKK propagandası yapılması gündeme oturdu.

Yiğit Duman’ın global yeni single’ı “Yusuf Yiğit Duman, Sincerely” yayınlandı Yiğit Duman’ın global yeni single’ı “Yusuf Yiğit Duman, Sincerely” yayınlandı

DİZİ NE ANLATIYOR?

Dizi, San-Ti olarak bilinen uzaylı ırkının dünyaya gelmesi konusu üzerine kurgulanmış. San-Ti Çince’ de üç cisim halkı anlamına geliyor. San-Ti’ler insanların özelliğini öğrendikten sonra insan ırkını yok etmek ve dünyadaki hareketleri takip edebilmek için sosfonlar gönderir. Bunun üzerine bilim insanları “küresel savunma” adına çok uluslu örgütler kurarak ilerliyor. Netflix platformunda yayınlanan bilim kurgu ve psikolojik gerilim türündeki dizi, Liu Cixin’in aynı adlı romanından uyarlanan “The Three Body Problem”den. Dizi 1966’ların Çin’inde başlıyor. Dizinin açılış sahnesi Pekin’deki bir üniversitede, Çin Kültür Devrimi’yle mücadele eden bir fizik profesörünün hükümetin görüşlerine uymayı reddettiği için Kızıl Muhafızlar tarafından kalabalığın önünde acımasızca dövülerek öldürüldüğü anlarla başlıyor.

BM GENEL KURULU’NDA PKK ÖVGÜSÜ

Dizinin sekizinci bölümünde dünyayı kurtaracak üç isim arasında gösterilen ve giydiği terörist kıyafetleriyle büyük övgüler dizilen Leyla Ariç isimli dizi karakteri terör örgütünü temsil etti. Ayrıca dizide Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yapılan konuşmada, terörist Ariç’in tüm kaynaklardan sonuna kadar faydalanabileceğinin altı çizildi. Dizinin bu skandal sahnesine sosyal medyada büyük tepki gösterilirken, kitaptan uyarlanan dizideki bu sahnenin kitabın orijinal halinde bulunmadığı da belirtildi. Diğer yandan dizinin yapımcıları arasında ünlü oyuncu Brad Pitt’in de bulunduğu ortaya çıktı. Hollywood yıldızı 2021 yılında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin düzenlediği Duhok Film Festivali’ ne katılmış; birçok Hollywood yıldızının üyesi olduğu “Cinema For Peace (Barış İçin Sinema)” grubunun temsilcisi olarak ‘Kürdistan’a gideceğini söylemişti.

TERÖRİST’E UMUT BAĞLAMAK

Dizide yapılan konuşmada “Bayan Ariç, Rakka’da DEAŞ’e karşı verdiği mücadele ile adını duyurdu.” denilerek terör örgütü YPG/PKK meşrulaştırıldı. Leyla Ariç, ilerici bir kadın olarak nitelendirildi, “Kürt savaş kahramanı” olarak tanımlandı.