Slovenya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Komisyonu'nun Schengen vizesi ücretlerine yüzde 12 zam yaparak 90 euroya (3 bin 150 lira) çıkardığını duyurdu.

6-12 yaş arası çocukların vize ücreti 40 eurodan 45 euroya yükseldi. AB'de düzensiz olarak kalan vatandaşlarının geri kabulü konusunda iş birliği yapmayan ülkelerin vatandaşları, komisyonun kararıyla 135 veya 180 euro vize ücreti ödeyecek.

Avrupa Komisyonu, başvuru ücretlerine zam yapılmasına ilişkin teklifi şubat ayında sunmuştu. Kararın bu hafta resmileşmesi bekleniyor. Yeni fiyatların 11 Haziran'da yürürlüğe gireceği öngörülüyor.

Teklife göre Schengen vizesi uzatma ücreti 30 euroda sabit kalacak.

Schengen vize ücretinin fiyatı her üç yılda bir güncelleniyor. Vize ücretleri 2020 yılında 60 eurodan 80 euroya yükseltilmişti.

SCHENGEN BAŞVURUSUNDA RET YİYEN ÜLKELER

2023 yılı Schengen vize başvurularına dair veriler Avrupa Komisyonu tarafından paylaşıldı. Yayımlanan rakamlara göre Türkiye'den en çok Yunanistan ve Almanya için başvuru yapıldı. Türkiye, Schengen başvurusunda en çok ret yiyen ülkeler arasında…

Geçtiğimiz yıl Schengen vizesi başvurusu için Türk vatandaşları tarafından noter, banka ve tercüme ücretleri de dahil olmak üzere yaklaşık 6 milyar TL'ye yakın ödeme yapıldı. Bilhassa 2022 yılı sonrası yaşanan Schengen krizi Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan 2023 yılı verilerine de yansıdı.

2023'te Schengen vizesi için başvuru yapıp reddedilenlerin sayısı 2022 yılına göre artış gösterdi. Konuya ilişkin dikkat çeken bir diğer detay ise Ukrayna ile savaşı süren Rusya'dan yapılan başvuruların reddedilme oranının ülkemizden düşük olması.

Türk vatandaşlarının en çok Yunanistan ve Almanya'ya başvuru yaptığı aktarılırken ülkemizde temsilcilikleri bulunan kurumlar içinde en çok ret kararı veren yerin Estonya'nın Ankara Temsilciliği aktarıldı. Yayımlanan rakamlar göre konuya ilişkin veri yüzde 42.5.

Geçtiğimiz yıl dünya çapında toplamda 10.3 milyon Schengen başvurusu gerçekleştirildi. Bu başvuruların 8.5 milyonu onaylandı. Bu da yüzde 82.3'e tekabül ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün İspanya'ya gidiyor Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün İspanya'ya gidiyor

Dünya geneline bakıldığında Türkiye'den yapılan Schengen başvurularının reddedilme oranı İran'ın ardından ikinci sırada.

EN ÇOK SCHENGEN VİZESİ BAŞVURULARINI REDDEDEN ÜLKELER

Yayımlanan verilere göre başvuruları en çok reddeden ülkeler şu şekilde:

ESTONYA (YÜZDE 42.5)
DANİMARKA (YÜZDE 39.4)
FİNLANDİYA (YÜZDE 31.3)
BELÇİKA (YÜZDE 27.5)
ALMANYA (YÜZDE 22)
HIRVATİSTAN (YÜZDE 21)
İSPANYA (YÜZDE 20.8)
ÇEK CUMHURİYETİ (YÜZDE 20.6)

SCHENGEN BAŞVURULARINI EN AZ REDDEDEN ÜLKELER

Schengen başvurularını en az reddeden ülkeler ise şu şekilde:

SLOVAKYA (YÜZDE 6.6)
İTALYA (YÜZDE 8.7)
SLOVENYA (YÜZDE 10.92)
PORTEKİZ (YÜZDE 11.94)
YUNANİSTAN (YÜZDE 14.6)
FRANSA (YÜZDE 14.6)
MACARİSTAN (YÜZDE 14.9)
İSVEÇ (YÜZDE 19.22)