Türkiye'ye ziyarette bulunan Hamas'ın üst düzey liderleri Dolmabahçe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmüşlerdi. Görüşmenin yankıları devam ederken İlahiyatçı-hatip Şevki Yılmaz da Hamas üst düzey yöneticileriyle görüşmelerine devam ediyor.

Son olarak Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal'i ziyaret eden Yılmaz, görüşmede Meşal'in şahsında şanlı direnişi dolayısıyla Gazze halkına, Hamas ve İzettin Kassam Tugaylarına tebrik ve dualarını iletti.

Ziyaret sırasında, Gazze'de yaşanan son gelişmeler ve Hamas'ın direnişi üzerine istişarelerde bulunuldu.

Türkiye'nin bölgedeki rolü ve yapılması gerekenler konusunda fikir alışverişinde bulunulan görüşmeye, Hamas'ın üst düzey yöneticileri de katılım gösterdi.

Ziyarette, Genel Koordinatörümüz Bülent Deniz de hazır bulundu.

Whatsapp Image 2024 04 27 At 21.01.25

Muhammed Köse yazdı: İran'dan nefret ediyorum ama İrancılardan daha çok Muhammed Köse yazdı: İran'dan nefret ediyorum ama İrancılardan daha çok

ŞEVKİ YILMAZ: MEŞAL KARDEŞİMİZİN ŞEHADET AŞKINA HAYRAN KALDIK

X hesabında ziyereti değerlendiren Yılmaz, "Beyt'ul Mukaddes'in muhafızları, Filistin’in kahraman Mücahid halkının yüzakı Hamas'ımızın Siyasi Lideri Halid Meşal kardeşimizi ziyaret ettik. İman, cesaret, sabır ve şehadet aşkına hayran kaldık! Ve İzrail’in yakında tarihten silineceğine bir kere daha iman ettik Elhamdulillah" ifadlerini kullandı.

HALİD MEŞAL KİMDİR?
Hamas lideri Halid Meşal 1956 doğumludur. Meşal, 2004'ten beri İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) siyasi lideri olan Filistinli siyasetçidir.

Hamas lideri Halid Meşal 1956 yılında Batı Şeria'da Ramallah'ın kuzeyindeki Silvad köyünde doğdu. 1967'deki Altı Gün Savaşı'nda İsrail'in Batı Şeria'yı işgal etmesinden sonra ailesiyle beraber Kuveyt'e göç etti. Kuveyt Üniversitesi'nde fizik öğrenimi gördü. Öğrenciliği sırasında yürüttüğü öğrenci liderliği ile Yaser Arafat ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Filistin Sorunu'ndaki üstünlüğüne karşı çıktı. Bu amaca yönelik olarak Filistinli Öğrenciler Birliği adlı öğrenci grubunun liderliği için El Fetih'le rekabet eden İslamcı Hak Bloğunu kurdu. 1980'de evlendi yedi çocuğu oldu. 1983'te Filistin İslami hareketinin bir Arap ülkesinde kapalı bir toplantı yaptı. Batı Şeria, Gazze Şeridi ve sürgünde yaşayan Filistinli mültecilerin katıldığı toplantı Hamas'ın kuruluşu yolunda bir kilometretaşı oldu. Meşal 1984'te eğitimini tamamladıktan sonra yaşamını tamamen Filistin İslami hareketinin oluşturulmasına atadı. 1987'de Hamas'ın kurulmasından sonra örgütün Kuveyt temsilciliğini üstlendi.

1991'de Kuveyt'ten Ürdün'e taşındı. Eylül 1997'de İsrail gizli servisi Mossad'ın düzenlediği bir suikast girişimini atlattı. Ürdün'ün 1999'da Hamas liderliğini ülkeden çıkarmasından sonra Suriye'nin başkenti Şam'a geçti. 2012 Arap baharıyla karışan Şam'ı da terkeden Halid Meşal, Katar'da yaşamaktadır. Halid Meşal çeşitli zamanlarda Türkiye'ye gelerek Filistin meselesi hakkında konuşmalar yapmaktadır.

2004'te Hamas lideri Şeyh Ahmed Yasin'nin İsrail tarafından düzenlenen bir füze saldırısında öldürülmesinden sonra yerini alan Abdülaziz El Rantisi'nin Meşal'ın halef olarak seçildiğini açıkladı.