Dünya genelinde 1 milyardan fazla insanın obezite ile mücadele ettiği bilinirken, Türkiye bu konuda 200 ülke arasında kadınlarda 42’nci, erkeklerde ise 60’ıncı sırada yer alıyor. Obezitenin, kalp hastalıkları, Tip 2 diyabet ve çeşitli kanser türleri gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açma riskini arttırdığı bilinmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Türkiye yüzde 66.8 ile Avrupa'da obezite oranında ilk sırada bulunuyor. Türkiye'yi sırasıyla yüzde 63.7 ile İngiltere, yüzde 62.3 ile Yunanistan, yüzde 61.6 ile İspanya ve yüzde 59.5 ile Fransa takip ediyor.

Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD) verilerine göre ise en yüksek obezite oranına sahip il Adana.

En düşük obezite oranına sahip il ise Erzurum oldu.

Birbirinden lezzetli yemeklerin olduğu, gece yemek kültürünün yaygın olduğu Adana’da ise uzmanlar vatandaşları spor yapmaları konusunda uyardı.

"Çok ciddi bir hastalık"

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kuntay Kaplan, obezite konusunda açıklamalarda bulundu. Dr. Kaplan, Türkiye'de her 3 kişiden birisinin obez olduğunu belirterek, obezitenin dünya genelinde ve Türkiye'de giderek artan ciddi bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini ifade etti.

Vücut kitle endeksi parametrelerini kullanarak obeziteyi değerlendirdiklerini dile getiren Dr. Kaplan, bu değerlendirmeler sonucunda vücut kitle endeksi 30'un üzerine çıkan bireylerin obezite sınıfına girdiğini belirtti. Dr. Kaplan, vücut kitle endeksi 30-35 arasının sınıf 1 obezite, 35-40 arasının sınıf 2 obezite, 40 ve üzerinin ise sınıf 3 obezite olarak değerlendirildiğini söyledi.

"Önce düzenli beslenme ve spor"

Obezitenin birçok hastalığa neden olduğunu vurgulayan Dr. Kaplan, "Obezitenin eşlik ettiği birçok hastalık mevcut maalesef. Bu hastalıklar arasında en sık rastlananlar arasında hipertansiyon, diyabet, uyku apne hastalığı ve çeşitli kanser türleri bulunmaktadır. Obeziteyle başa çıkabilmek ve bu hastalıklardan korunmak için öncelikle düzenli beslenme ve fiziksel aktivite öneriyoruz. Ancak bu yöntemlerle başarı elde edilemezse, cerrahi müdahalelere başvurabiliyoruz." şeklinde konuştu.

En obez il Adana

Adana’nın Türkiye’nin en obez ili olduğunu kaydeden Op. Dr. Kuntay Kaplan, daha sonra şunları söyledi:

Uğur Dündar'ın babası olduğunu öne süren kadın ilk kez konuştu Uğur Dündar'ın babası olduğunu öne süren kadın ilk kez konuştu

"Türkiye Obezite Araştırma Derneği’nin (TOAD) verilerine göre en obez il Adana olarak görünmektedir. En fit il ise Erzurum’dur. Adana’nın, obezitenin en sık görülen il olmasının sebebi gece yeme alışkanlığının, mutfağının zengin olmasından kaynaklanmaktadır.

Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye, yüzde 66.8 ile Avrupa’da ilk sırada yer alıyor. Hastalarımıza obeziteden korunma anlamında düzenli spor yapmalarını, düzenli fiziksel aktivite bulunmalarını ve düzenli beslenmeleri konusunda çağrıda bulunuyoruz."

"Diyet yapmak için uygun değil"

200 kiloya ulaşan ve haftaya obezite ameliyatı olacak Recep Haydutlu isimli hasta ise Adana’nın diyet yapmak için uygun bir şehir olmadığını söyledi. Haydutlu, "Daha önce diyetisyene gidip kilo vermeyi denedim, spor yaptım ancak başaramadım. Boğazı kesemediğim için şimdi ameliyata karar verdim.

Yörük milletindeniz, boğazı kesmek bizde zor. Gece gündüz fark etmeden devamlı yiyoruz. Öğlen Adana Kebap, akşam şırdan, şalgam ve birçok tatlı yiyoruz. Durmuyoruz yani devamlı yiyoruz. O nedenle de sürekli kilo alıyoruz. Adana diyet yapmak için uygun bir şehir değil, en iyi çözüm ameliyat. Ameliyat olduktan sonra inşallah fit olup rahatlayacağız" dedi.