Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bir televizyon programında sarf ettiği tepkilerine neden olan "Cumhurbaşkanı içeriden veya dışarıdan olsun genel başkanlar doğrudan karar süreçleri içerisinde imza yetkisine sahip olarak bulunacaklar." sözlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

BAKANLAR BAŞBAKAN'A VESAYET Mİ KURUYORDU?

Sözlerinin eleştirilmesiyle ilgili Davutoğlu, ''Bakanlar Kurulu kararlarına bütün bakanlar imza atarlardı ve imzalar tamamlanmamışsa Bakanlar Kurulu kararı yürürlüğe giremezdi. Ayrıca üçlü kararnameler de vardı. Koalisyon hükümetlerinde de durum buydu. Bu durumda bakanlar başbakana vesayet mi kurmuş oluyordu?'' dedi.

Altılı Masa liderlerinin %51’in oyunu alarak cumhurbaşkanı olmuş kişiyle eşit söz hakkına sahip olmalarının vesayet olarak değerlendirildiği söylemlerine de yanıt veren Davutoğlu, "Tek başına tüm yetkiyi kullanmak isteyen bir aday kimseye ihtiyaç hissetmeden tek başına seçime girer ve yetkileri kullanır. Ama altı genel başkanın onayı ve desteği ile seçime giren bir aday, genel başkanların yürütme erkinin kullanımında etkin konuma sahip olmalarını da kabul etmiş demektir." ifadelerini kullandı.