Yorgun Savaşçı dizi filmi neden yakıldı? İşte 40 yıllık sırdaki 2. Abdülhamid detayı...

Kemal Tahir’in aynı adlı romanından uyarlanan Yorgun Savaşçı dizisi 1980 yılında Halit Refiğ tarafından TRT için 8 bölümlük çekilmişti. Dönemin darbeci Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından dizinin kayıtları 2. Abdülhamid'le ilgili sahnelerin gerekçe gösterilerek yakıldığı belirtildi.

Dosya 15.02.2020 - 15:22 15.02.2020 - 15:22

Güçlü oyuncu kadrosu, 2,5 yıl süren çekimleri ve 1 doların 35 lira olduğu dönemin koşullarında rekor denilebilecek büyüklükteki 40 milyon TL bütçesiyle oldukça iddialı bir yapım olarak izleyicinin karşısına çıkan Yorgun Savaşçı adlı dizinin çekimleri durdurulup, kayıtları yakılmıştı.

FİLMİN YAKILMA EMRİ KENAN EVREN'DEN GELDİ

O dönem Türk sinema tarihinin en pahalı prodiksoyunu olarak gösterilen dizi film çeşitli engellemelere rağmen ancak 8 bölüm çekilebilmişti. Dizi filmin yakılma kararını veren komisyonda bulunan 'Şu Çılgın Türkler'in yazarı Turgut Özakman, filmin yakılması için dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in yine dönemin Başbakanı Bülent Ulusu'ya emir vermesi ile oluşturulan komisyonun 7 üyesinden biri olduğunu belirtmişti. 

2. ABDÜLHAMİD'LE İLGİLİ SAHNELER ETKİLİ OLDU

Yapımın yakılmasıyla ilgili olarak yapılan açıklamada Atatürk’ü ve milli mücadeleyi kötü gösterme temel neden olarak belirtiliyordu. Filmde yer alan 2. Abdülhamid'in devrilmesinin arkasındaki tezgaha göndermede bulunulan sahneler başta olmak üzere Çerkez Ethem'in kahraman olarak gösterilmesiyle ilgili sahnelerin de etkili olduğu ifade edilmişti.

YAKIM KARARINI VEREN KOMİSYONDAKİ İSİMLER

Yorgun Savaşçı'nın genelkurmay fırınlarında yakılmasına karar veren komisyonda; Hava Albay Mehmet Yılmaz, Piyade Albay Selçuk Doğu, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Temsilcisi Tank Albay İhsan Beriş, İçişleri Bakanlığı Temsilcisi Hatice Özak, Basın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Temsilcisi Adnan Yarar, TRT temsilcileri Mehmet Turan Akköprülü ve Aydın Olgun ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi - Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Turgut Özakman yer almıştı.

HaberVakti

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@