Irak kökenli Ürdünlü ve müzisyen bir anne babanın oğlu olan Layth, müzik eğitimine Amman’daki Ulusal Müzik Konservatuarı’nda Timur İbrahimov ile başladı ve henüz on bir yaşında Avrupa Oda Yaylı Orkestrası ile ilk büyük solo performansını sergiledi. Layth, lise eğitimini Manchester, İngiltere’deki prestijli Chethams Müzik Okulu’nda tamamladı ve Boston’daki ünlü Berklee Müzik Koleji’ne tam bursla kabul edildikten sonra, performans alanında lisans derecesini tamamlamak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. 2014’te ve son olarak 2016’da Berklee Küresel Caz Enstitüsü’nden yüksek lisans derecesini aldı.

2018’de Layth, katılan ilk ve tek Arap olarak Zbigniew Seifert Uluslararası Caz Keman Yarışması’nda ödül kazananlardan biri oldu. Doğu ve Batı stillerinin bir karışımı olan bestelerini, farklı yetiştirilme tarzını ve müzik zevkini mükemmel bir şekilde anlatacak şekilde sundu. 2020’de Layth, yılın “En İyi Uluslararası Sanatçısı” dalında Boston Müzik Ödülü’nü kazandı.

Layth Sidiq bir röportajında şu ifadelere yer verdi. “Bir eğitimci olarak şu anda iki programın direktörüyüm: Bunlar Tufts Arap Müzik Topluluğu ve Arap Kültürü Merkezi Çocuk Orkestrası Programı. Ayrıca Simon Shaheen’s Arabic Music Retreat’te öğretim üyesiyim ve Arap müziğini tanıtan ve yeni izleyicilere sergileyen çeşitli küçük toplulukların yönetmeniyim. Bir icracı olarak, folklor müziğini caz ve doğaçlamanın parmak izleriyle sunan sosyal değişim misyonuna sahip yeni bir altılı olan Danilo Pérez’in Global Messengers üyesiyim. Son olarak kendi eğitim ve müzik projelerim üzerinde çalışıyorum. Hala çalışma aşamasındalar, bu yüzden yakında onlar hakkında daha fazla haber paylaşacağım.”

Son günlerde ünlü violinist Layth Sidiq “National Arab Orchestra” isimli youtube kanalında sergilediği keman arabic temalı keman performansı ile bir anda youtube da en çok izlenenler arasına girmeyi başardı. Layt Sidiq’ in bu performansı binlerce izleyici tarafından çok beğenildi.