Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçtiğimiz hafta yayınladığı cuma hutbesi bazı kesimlerin tepkisine sebep oldu.

İÇKİNİN HARAM OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKİLDİ
Diyanet'in cuma hutbesinde, “Dinimizde ve kültürümüzde yer almayan yılbaşı eğlenceleri, Noel Baba figür ve kıyafetleri, çam ağacı süslemeleri gibi yanlış tutum ve davranışlardan uzak duralım. Kötülüklerin anası olan alkol, ocakları söndüren kumar, umutları tüketen şans oyunları ve piyango gibi haramlarla sağlığımızı, zamanımızı ve kazancımızı heba etmeyelim.” ifadeleriyle Kur’an ayetlerinde ifade edilen Hristiyanlara benzemenin ve içkinin haram olduğuna dikkat çekilerek vatandaşlara bu konuda hatırlatma yapıldı.

ŞARKICI VOLKAN KONAK'TAN SKANDAL İFADELER
Yılbaşı kutlamalarının dinen uygun görülmemesi üzerine yayınlanan hutbeye Şarkıcı Volkan Konak'tan tepki geldi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a göndermede bulunan Konak, sosyal medyada Diyanet'in cuma hutbesini hedef aldı.

Bakan Işıkhan duyurdu: Kademeli emeklilik gelecek mi? Bakan Işıkhan duyurdu: Kademeli emeklilik gelecek mi?

Konak paylaşımında, "Atatürk’ün kurduğu diyanetin koltuğunu işgal eden zat; insanlığın hizmetine ücretsiz sunulan dini, maaşla icra etmek, eğlence ve de turizm alanında çalışan ve bu sekterlerin vergisinden maaş almayı içine sindirmek ancak sizin gibi bezirgan saltanatı süren kişilere yakışır.Bu akşam maaş ve ödeneklerinize katkı olması için bir kadeh de sizler için içiyorum. Lütfen kabul buyurunuz…" dedi.

DİYANET, ŞARKICI VOLKAN KONAK HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
Diyanet İşleri Başkanlığı, Başkan Ali Erbaş ve kuruma yönelik açıklaması nedeniyle şarkıcı Volkan Konak hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Diyanet'ten yapılan açıklamada, Konak'ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek" görevinin kanunla kendisine tevdi edilen Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başkanlığın en üst temsilcisi Ali Erbaş'ı rencide ederek kişilik haklarını ihlal ettiği belirtildi.

Şüphelinin paylaştığı metnin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10'uncu maddesi kapsamına uygun düşünce, eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırları içerisinde kalmadığı, tahkir edici, sert ve incitici mahiyette İslam dinini ve İslam dinine inananları aşağılayan, İslam dinine saldırı niteliğinde olduğu ve alenen hakaretlerde bulunulduğunun gayet açık olduğu ifade edildi.

KONAK'TAN HADSİZ CEVAP
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'a hakaret eden Volkan Konak, kendisi hakkında bulunulan suç duyurusundan sonra da hakaretlerine devam etti.

'Herkes haddini bilecek' diyen Konak, "Benim ülkem, kimsenin cüzdanına veya makam arabasının bagajına sığmayacak kadar büyük ve kıymetlidir. Dürüst, Onurlu, cesur ve uygar insanlara selamlar olsun." ifadelerini kullandı.