Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, NATO'nun Ukrayna konusundaki tutumunu sert bir şekilde eleştirdi. Szijjarto, Macaristan'da yayın yapan bir haber sitesine verdiği röportajda, NATO'nun Ukrayna-Rusya savaşındaki duruşunu sorguladı. NATO'nun, Rusya-Ukrayna anlaşmazlığında doğrudan çatışmadan kaçındığını belirterek, Perşembe günü Brüksel'de gerçekleştirilen NATO-Ukrayna Konseyi Dışişleri Bakanları toplantısında alınan kararın NATO ittifakını savaşa daha da yaklaştırdığını ileri sürdü.

Reisi’nin ölümünde yeni detaylar! İran ajanları sokaklara indi Reisi’nin ölümünde yeni detaylar! İran ajanları sokaklara indi

Bakan Szijjarto, NATO'nun Ukrayna'ya silah sağlanması önerisinin, ittifakın kendi belirlediği kırmızı çizgileri aşması olarak nitelendirdi. Ülkesinin NATO'nun koordinasyon rolünün artırılmasına katılmayacağını ve mali destek sunmayacağını belirtti. Szijjarto, Batı'nın Ukrayna'ya sağladığı silahların savaş alanında başarı getirmediğini ifade ederek, "Ukraynalılar silah almasaydı, barış çoktan sağlanabilirdi" dedi. Açıklamalarına devam eden Szijjarto, "Ukrayna askerlerinin eğitimi ve Ukrayna'ya silah transferi aracılığıyla NATO'nun koordinasyon rolünün arttırılması önerisi NATO'nun Ukrayna-Rusya savaşının başında kendi çizdiği kırmızı çizgileri aşmasıdır" ifadelerini kullandı.

Ayrıca, bazı NATO üyesi ülkelerin Ukrayna'yı NATO zirvesine davet etmek istediğini ancak çoğu üyenin buna karşı çıktığını söyledi. Szijjarto, NATO'nun son dönemde savunma ittifakı olmaktan çıkıp saldırgan bir ittifaka dönüştüğünü ve bu durumun NATO'nun kuruluş ilkelerine aykırı olduğunu belirtti. Macar Bakan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin NATO Genel Sekreterliği'ni desteklemeyeceklerini ve yeni genel sekreterin Doğu Avrupa'dan seçilmesi gerektiğini vurguladı.