ABD'nin, İsrailli 4 esirin kurtarıldığı "operasyona", İsrail'de bulunan bir "Amerikan birimi" aracılığıyla destek verdiği belirtildi.

Amerikan CNN kanalına konuşan ve adı açıklanmayan Amerikalı bir yetkili, İsrail ordusunun yaptığı ve en az 210 Filistinli sivilin şehit edildiği "operasyona" ilişkin değerlendirmede bulundu.

"ABD ile İsrail operasyon üzerinde çalıştı"
Yetkili, ABD'nin İsrailli rehinelerin kurtarılmasına destek verdiğini belirterek, "İsrail'deki bir Amerikan birimi, 4 İsrailli esirin kurtarılması çabalarını destekledi ve İsrail güçleriyle operasyon üzerinde çalıştı." ifadesini kullandı.

Amerikalı yetkili, söz konusu desteğin detaylarına ilişkin bilgi vermedi.

PEKİ GAZZE ŞERİDİ'NDE NELER YAŞANDI? GEÇİCİ LİMANIN OPERASYONDAKİ ROLÜ NEYDİ?
Nuseyrat katliamı kendini işbirlikçileriyle birlikte arabulucu ve garantör diye pazarlayan ABD'nin ortaklığıyla gerçekleşti:

- İşgal askerleri, ABD’nin Gazze sahiline insani yardım bahanesiyle inşa ettiği limandan yardım kamyonlarına bindiler.

- Kamyonlar tanklar eşliğinde Nuseyrat’a girdi. 

- Hava desteğiyle birlikte esirler kurtarıldıktan sonra kamyonlar sahile geri döndü ve bölgeye inen helikopterle esirler İsrail’e götürüldü.

ABD 'başarılı operasyon' olarak nitelendirmişti
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, konuyla ilgili açıklamasında, Gazze'de 210 Filistinli sivilin öldürüldüğü saldırıda 4 İsrailli esirin kurtarılmasını "başarılı bir operasyon" olarak nitelendirmiş ve ABD olarak esirlerin kurtarılmasına yönelik tüm çabaları hem ateşkes müzakereleri hem de "diğer araçlarla" desteklediklerini ifade etmişti.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki çeşitli noktalara saldırılar düzenlediğini ve iki bölgede 4 İsrailli esirin kurtarıldığını duyurmuştu.

Özgürlük Filosu ne zaman yola çıkacak? Özgürlük Filosu ne zaman yola çıkacak?

Gazze'deki Hükümetin Medya Ofisi, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Nusayrat Mülteci Kampı'na düzenlediği saldırıda 210 kişinin şehit olduğunu, en az 400 kişinin yaralandığını bildirmişti.