Akşama kadar borsa takibi için teneffüsü bekleyen veya derste bile borsa takip eden öğretmenle; telefonu çalarsa çocukların dikkati dağılır diyerek telefonunu sessize alıp dersinde sadece çocuklarıyla ilgilenen öğretmen bir olur mu?

Okula giderken kapıları çarpa çarpa giden öğretmenle; mabede gider gibi giden öğretmen bir olur mu?

Her Allah’ın günü ek ders ücretinin ve maaşlarının azlığından söz edip sürekli isteyen öğretmenle; belki dersime geç kaldığım zamanlar çocukların hakkı bana geçmiştir düşüncesiyle, çocuklara arada sırada hediye alan, onlarla fazladan ders yapan öğretmen bir olur mu?

Her ortamda güya ülkenin kötü yönetildiğini dillendiren, çocukların bile zihnini bulandıran teneffüsü on dakika daha uzatıp öğretmenler odasında siyasi tartışmalar yapan öğretmenle; hırsızlığın sadece para çalmak değil, derse beş dakika geç kalmanın da büyük günahlar içinde yer aldığını, onun da hırsızlık olduğunu, çocukların o beş dakikada öğreneceği şeylerden mahrum kaldığını, dolayısıyla telafisi olmayan bir yanlışlık yaptığını bilen öğretmen bir olur mu?

Okul yönetimi görev vermesin diye arka sıralarda oturan öğrenciler gibi toplantılarda sesini bile çıkarmayan, fazladan görev verildiğinde sürekli bahanelerle verilen görevi kabul etmeyen öğretmenle; projeleriyle, yenilikleriyle, gösterdiği olağanüstü performansıyla okul yöneticilerinin kapısını aşındıran öğretmen bir olur mu?

Sürekli velilerden şikayetçi olan, iyi niyetli velileri bile azarlayan öğretmenle; ev ziyaretleri yaparak öğrencisine her ortamda destek olmayı sürdüren öğretmen bir olur mu?

Sınıfına girip ders kitabını açıp müfredatta ne varsa onu işleyen öğretmenle; müfredatta yok ama çocuklarıma Allah korkusunu da öğreteyim diyen, kuldan iyilik görünce kula teşekkür edenin onca nimete karşın Allah’a şükür etmesi gerektiğinin önemini anlatan ve ibadet etmeyenin şükür de etmeyeceğinin altını çizen öğretmen bir olur mu?

Sınıfa girince güya tarafsız olacağım diyerek renksiz, tatsız, tuzsuz bir tavır sergileyen öğretmenle; zulüm varken tarafsız olanın zalime hizmet olduğunu idrak edip Filistin’de katledilen çocukların acısını yüreğinde hissedip zalime karşı tavır almaları konusunda çocukları bilinçlendiren öğretmen bir olur mu?

Öğretmenler gününde çocuklar, veliler, sınıf anneleri ne getirecek diye bekleyen öğretmenle;  günler öncesinden bana hediye almayın hediye alacağınız parayı Gazze’ye gönderin de bir damla suya hasret kalan çocuklara yardım olsun diyen öğretmen bir olur mu?

Olur mu?

Mustafa Süs