Karabağ yenilgisi sonrası Ermenistan kutbunu Rusya'dan Batı'ya çevirmeye başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında Ukrayna savaşı nedeniyle yakalama kararı çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taraf olmuştu. Erivan bu kararla aynı zamanda Putin'in yargılamasına da taraf olmuştu.

Ermenistan Moskova ile bir köprüyü daha attığını açıkladı. ABD basınına konuşan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ülkesinde artık bir Rus üssü bulunmasına gerek olmadığını belirtti. Paşinyan, Amerikan Wall Street Journal gazetesine verdiği röportajda ülkesinin Rusya ile ilişkilerine yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Katil İsrail'e suç ortağı ABD'den 15 binden fazla bomba! Katil İsrail'e suç ortağı ABD'den 15 binden fazla bomba!

'RUSYA'NIN ARTIK ERMENİSTAN'A AVANTAJI YOK'

Rusya'ya bağımlılıklarını azaltmak istediklerini ifade eden Paşinyan "Ermenistan sınırları içinde bir Rus askeri üssü bulunmaya devam etmesinin bir avantajı yok" dedi. Azerbaycan'ın geçtiğimiz aylarda düzenlediği operasyonla Karabağ'daki topraklarını geri aldığına dikkat çeken Ermenistan lideri "Bu olaylar güvenlik anlamında ilişkilerimizi çeşitlendirmemiz gerektiğini bize gösterdi" ifadelerini kullandı.

Rus ordusu, Ermenistan topraklarında 2 garnizon ve bir hava üssüne sahip. 2020'de Azerbaycan'ın galibiyetiyle sonuçlanan 2'nci Karabağ savaşından beri Rusya ile Ermenistan arasında ilişkiler zayıflıyor. Geçtiğimiz aylarda Rusya sık sık Ermenistan'ı 'dostça davranmamakla' suçladı. Son olarak Ermenistan ordusu, Amerikan askerleri ile ortak tatbikat da düzenlemişti.