banner5

25.05.2020, 22:34

Ya bir meczup iftiraya uğramış ise…

Muhterem Okuyucularım;

Bir haber okudum. İlk yayınlandığında şu şekildeydi: Yıllardır Diyarbakır’ın tarihi Ulu Camii'nde ücretsiz olarak hizmetlerde bulunan ve ziyaretçilere caminin tarihiyle birlikte İslâm'ı anlatan Ramazan Böçkün (Pişkin), birinin şikâyetiyle hakkında açılan dava sonucunda akıl hastanesine kapatıldı. Ramazan Pişkin'in akıl hastanesine yatırılması haberinin ardından gelen tepkiler üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı bir basın açıklaması yayınladı. Merak ettim, okuduktan sonra tepkim iyice arttı.

Meğerse Pişkin, 2017 yılında Ulu Cami'yi ziyaret eden bir kadına ‘‘bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum’’ dediği için sözde 'cinsel taciz'de bulunmuş. İnanılması güç bir olay. Hani o 6284 sayılı kanunda yer alan 'Kadının beyanı esastır' hükmü var ya işte bu maddeye göre Pişkin, taciz, takip ve ifşa eyleminde bulunduğu şikâyeti üzerine soruşturma başlatılmış ve “suçlu” bulunmuş. Yargılama sırasında sanık, suç tarihinde akıl hastası olup olmadığının ve dolayısıyla ceza sorumluluğunun bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla Dicle Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığına sevk edilmiştir.

Yapılan tetkik ve muayeneler sonucunda ilgilinin şizofreni hastası olduğu rapor edilmiştir. İşte garibim, şizofreni hastası olmasından dolayı hapse atılmamış ama tedavi amacıyla akıl hastanesine sevk edilmiştir. Savcılık bize ferahlatıcı bir bilgi daha vermiş: Ceza Kanunumuzun 57. maddesinin ikinci fıkrası gereği hakkında güvenlik tedbirine hükmedilmiş olan akıl hastası, yerleştirildiği kurumun sağlık kurulunca düzenlenen raporda toplum açısından tehlikeliliğinin ortadan kalktığının veya önemli ölçüde azaldığının belirtilmesi üzerine mahkeme veya hâkim kararıyla serbest bırakılabilirmiş.

Ya Kişi, Zarar Vermeyen Bir Şizofren İse…

Bu olayda üst üste yanlışlıkların yapıldığına kanaat getirdim. Bir kere kişi, velev ki şizofren olsun topluma zarar verici bir nitelik taşımadığı, geçmiş yıllardaki tutum ve davranışlarından anlaşılacağı üzere aşikârdır. Dolayısıyla akıl hastanesine yatırılması, gereksiz ve yersizdir. Çünkü şizofreni hastalığının “irrevesibl” bir yönü vardır yani geri dönüşümü olmayan kalıcı bir rahatsızlıktır. O halde kişi, şizofreni bağlamında cezaî ehliyet taşımadığına ve zarar verici hal ve hareketlerde bulunmadığına göre bir akıl hastanesine sevk edilmek yerine derhal serbest bırakılması gerekirdi.

Ya Kişi, Bir Meczup İse…

Bilirkişi raporunu hazırlayan seküler/pozitivist/materyalist zihinde olan psikiyatri uzmanlarımız camilerin etrafında dolaşan veya cemaatin arasına giren bazı garip insanlarımızın özel hâllerini anlayacak bilgi ve tecrübeye sahip değildir. Meczupların gerçek manevî hâlini ancak takva ehli, irfân ehli İslâm âlimleri anlayabilir. Ramazan Pişkin kardeşimizi ruhsal bozuklukları veya akıl hastalıkları kapsamında ele alıp onun sadece “Şizofren” olarak tanımlanması sonucunda akıl hastanesine sevk edilmesi, gerek hâkimlerimizin, gerekse psikiyatrilerimizin meczupların manevî âleminin gerçek mahiyetini bilmediklerinin bir göstergesidir.

Hiç kimseye zararı olmayan ve kendi akıllarınca gönül dünyalarından bazen anlamlı, bazen şifreli sözler sarf eden meczuplar, hemen her camiinin müdavimlerindendir. Atipik yönleriyle onları oldukları gibi kabullenmek ve onları sosyal hayatımızın bir parçası olarak görmek, “normal” insanlardan beklenen bir insanlık görevidir. Onlara zahiren belki de “deli, divane” gözüyle bakabiliriz ama unutmayalım ki onlardan bazıları Allah’ın özel himayesi altında olan gizli velilerdendir.

Kim bilir belki de onlardan bazıları, Allah'ın rızasını kazanan ve yakınlığına lâyık görülen, her türlü heva ve heves lekesinden temizlenen ve bu sayede manevî makam ve mertebelere ulaşan ermiş kimseler olabilir. İslâm âlimleri ve maneviyat büyüklerimiz geçmişte bu tip insanlara bu gözle bakmamızı telkin etmiştir. Belki de bugünün tabiriyle zihinsel engelli veya akıl hastası olanları korumak ve toplumdan dışlanmalarını engellemek maksadıyla bu sözler sarf edilmiş olabilir. Ama belki de bu garip insanlardan özellikle meczup olarak ifade edebileceğimiz gizli velilerden ders almamız istenmiş de olabilir. Ne olursa olsun, zarar vermeyen farklı ve özel insanların dün tekkeler de olduğu gibi bugün cami içinde veya etrafında görünmeleri, hikmet ve hakikat boyutuyla bizim için bir tefekkür vesilesi olmalıdır.

Ya Kişi, Görevini Yapmış İse…

Beğenilim veya beğenmeyelim; Türkiye Cumhuriyeti laik bir devlettir. Ancak Allah’ın evi hükmünde olan cami içinde laiklik söz konusu olamaz. Orada C. Hakkın kuralları geçerlidir. İster kadın, ister erkek olsun, her Müslüman camiinin adabına uyarak, bu şekilde camiye girmelidir. Bunların başında abdestli olmak ve tesettürlü olmak gelir. Bir Müslüman kadın, camiye bu edep çerçevesinde girmediğinde imam efendi uygun bir lisanla uyarır.

Eğer imam efendi, o esnada hazır bulunmuyorsa cemaatten şuurlu bir fert bu görevi üstlenir. İşte Ramazan Pişkin kardeşimiz de manevî sorumluluğunun bir gereği olarak bu görevi ifa etmiştir. Tesettüre riayet etmeyen bir bayanın, hatasını anlayıp teşekkür etmesi gerektiği halde görevini kendi tarzına göre yerine getiren bir meczuba “bana cinsel tacizde bulundu” demesi, iftira değil de nedir?

Kaldı ki, ‘‘bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum’’ sözü, insan ve olaylara kalp gözüyle, basiretle ve ferasetle bakabilen/görebilen tam da bir meczubun ifade edebileceği tarzda bir manevî uyarıdır. Yarı deli, yarı veli olarak da tarif edilen bazı meczuplar, insanın iç âleminin güzelliklerini de, çirkinliklerini de görebilir. Allahu âlem, burada kastedilen kadının mahrem yerlerinden ziyade bir meczubu rahatsız eden kişinin iç dünyasındaki karanlık noktalardır. Peygamberimiz (sav), bu gibi hâller yaşayabilen müminler hakkında bakınız ne diyor:

“Müminin ferasetinden sakının! Çünkü o Allah’ın nuruyla bakar.” (Tirmizi)

Velhasıl-I Kelâm

Kanaatimce mahkemenin almış olduğu karar, adalete ve vicdana aykırıdır. Üstelik bu karar, Gayretullaha da dokunabilir. Hâkimlerimiz de insandır. Yanılabilir. Onun için derhal kararınızı düzeltiniz ve meczupluk alameti taşıyan Ramazan kardeşimizi, içinde bulunduğu uygunsuz ortamdan çıkartınız. Kim bilir belki de o, Allah’ın gizli velilerinden birisidir.

Diğer taraftan şikâyette bulunan malum bayana camiye uygunsuz bir vaziyette girmesinden dolayı belki de Kabahatler Kanuna göre bir işlem yapmanız gerekmez miydi? Ayrıca kim bilir belki de malum bayan, kendisine Müslümanca uyarıda bulunmuş olan Ramazan kardeşimize iftira atmış olamaz mı? Şahitler dinlenmiş mi? 'Kadının beyanı esastır' maddesi Kanunda yer alıyor ama unutmayınız ki böyle bir beyandan dolayı Hz. Yusuf da haksız yere hapse atılmıştı. Umulur ki bundan böyle alınan kararlarda Hakkın Beyânı da dikkate alınır vesselâm.

Yorumlar (8)
Mahmut Gündoğan Emekli iMaM 9 ay önce
Makalenin apci, uyarıcı ve gerektiği gibi i inceleme ,araştırma yapılmadan yetkililerce verilen kararın yanlış olduğunu ve bu konu ile ilgili yapılmasi gerekenleri ifade ettiniz.Sllah razı olsun.
Irfan musaoğlu 9 ay önce
Bu ramazan kardeşimiz bu olay beni ve benimgibi düşünen kardeşlerimizi çok üzmüştür bunun kadar kuran-i okuyub anlaya bilsem bırakın bunukadar yarısını yababilseydim veya yababilseydik evliya olub uçardık ayrıca yarkiliyan hâkim savcıların bu ramazan kardeşimizin ilmini iç alemini anlayabilecek ilme sahibmi olsun Allah dostları herzaman ağır bedel ler öder ben de aciz hane Allah doslarini severim belki busayede kıyamet günü burdan yırtarım inşaAllah Allah yar ve yardim çimiz olsun
Fatih yamaç 9 ay önce
Kesinlikle Ramazan kardeşimize oyun oynamıştır daha önceki konuşmalarında beni istemiyorlar demişti kesinlikle oradaki insanların bile ona kurdukları bir oyun olabilir Ramazan kardeşimiz kesinlikle ahlaksız bir insan değil maksat ona oralardan uzaklaştırmak hocaların bile bilgisi onun kadar yok kesinlikle kıskandılar bunu böylelikle de itibarsız hale getirdiler yazıklar olsun bu tuzağı kuranlara
Hasan karabay 9 ay önce
Kadının beyanı esastır dediler ve kolumuzu bilekten degil taa omzumuzdan kırdılar
Fikret 9 ay önce
Çok doğru. Bunu destekliyorum
Nuri köseoğlu 9 ay önce
Müslüman mahallesinde salyangoz satmak serbest
Mehmet İsmail ŞAHİNER 9 ay önce
Yazınızda çok önemli uyarılarda bulunmuşsunuz. İnşAllah karar vericiler okur ve dikkate alırlar. Teşekkür ederim.
Nizamettin Barut 8 ay önce
Hocam çok güzel özetlemişsiniz ona rapor verenlerin başındaki zat ateist olbilir zamanında bediüzamanda aynısını yaptılar hocam bunlar aşki illahiyi bilmezler desen boştur ve selam tşk ederim Allah razı olsun inşAllah.
8
açık
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 06:48
Güneş 08:17
Öğle 13:20
İkindi 15:51
Akşam 18:14
Yatsı 19:38
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Hatayspor 19 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Rizespor 19 24
13. Sivasspor 18 23
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 18 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Getafe 18 23
11. Celta de Vigo 19 23
12. Levante 18 22
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 19 12