İsrail'in Gazze Şeridi'ne yakın bölgeleri, sabah erken saatlerde roket atışları nedeniyle çalan sirenlerle uyandı.

Hamas'ın askeri kanadı, işgalci İsrail'e yönelik 'Aksa Tufanı' adını verdikleri bir operasyon başlattı. Abluka altındaki Gazze Şeridi'nden İsrail'e çok sayıda roket fırlatıldı.

'İSRAİL'İN BAŞARISIZLIĞI'

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz'da, "Hamas'ın zaferi büyük ölçekte İsrail'in başarısızlığıdır" isimli makale yazıldı.

İşgalci İsrail'in SİHA'ları kendi vatandaş ve askerlerini vurmuş İşgalci İsrail'in SİHA'ları kendi vatandaş ve askerlerini vurmuş

Makalede, İsrail Devleti'nin Hamas'ın saldırısıyla şok yaşadığını ve sınırdaki operasyonel savunma doktrinini yerle bir eden etkili, ani bir saldırı olduğuna değinildi.

İSRAİL ORDUSU ASKERE İHTİYAÇ DUYUYOR

İsrail Savunma Kuvvetleri ve İsrail Polisi'nin, yedek asker alımından belirtilen yazıda, ordunun asker ihtiyacı vurgulandı.

"Bazı topluluklarda ve askeri üslerde korkunç katliamlar yaşandı" denilen yazıda, Güney'den Kudüs'e ve Tel Aviv bölgesine kadar İsrail'e binlerce roket ve füze ateşlenmesinin, İsrail'i oyalamak için olduğuna değinildi.

Hamas'ın askeri çabalarının Gazze sınırındaki İsrail toplulukları üzerinde yoğunlaşmasıyla başarılı olduğuna değinilen makalede, "Trajik bir şekilde çok başarılı oldu" sözlerine yer verildi.

DİKKAT ÇEKEN ÇIKIŞ: UZUN YILLAR ASKERİ OKULLARDA OKUTULACAK BAŞARI

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi eski Başkan Yardımcısı Eran Etzion ise dikkat çeken bir çıkışta bulundu.

Etzion "Ne kadar kapsamlı bir harekat yaparsak yapalım hiçbir askeri operasyon, Hamas'ın İsrail'e stratejik ve tarihi düzeyde acı bir darbe vurduğu gerçeğini örtemez. Hamas bu dikkate değer başarıyı başardı. Uzun yıllar askeri okullarda okutulacak başarı..." itirafında bulundu.