Yapılan açıklamada, ikinci el araç pazarında yaşanan usulsüzlüklerin önüne geçilmesi amacıyla sıkı denetimlerin devam edeceği vurgulandı. İkinci el araçlarda aşırı fiyat talepleri, stokçuluk, ekstra ücret talepleri gibi yasa dışı uygulamalara karşı Ticaret Bakanlığının kararlılıkla mücadele edeceği belirtildi. Bakanlık tarafından yapılan çalışmalar sonucunda yasa dışı ilanlarda ciddi bir azalma kaydedildiği ve yeni araçların piyasada daha dengeli bir fiyatla yer aldığı ifade edildi.

Otomobilde Türkiye'deki pazar liderleri belli oldu! İşte detaylar... Otomobilde Türkiye'deki pazar liderleri belli oldu! İşte detaylar...

Ticaret Bakanlığı TOGG satış ilanlarını sıkı denetime aldı

Ayrıca, ilan sitelerinde normal fiyatlarla yayınlanan araçların görüşmelerde farklı fiyatlarla satılmaya çalışılması durumunda da şikayetler doğrultusunda hızla tespitler yapıldığı ve yasal işlemlerin uygulandığı belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, Türkiye'nin milli otomobili TOGG'un sadece bir araç olarak değil, ülkenin gurur kaynağı ve stratejik bir değer olarak görüldüğü vurgulandı. Bu nedenle, TOGG'un itibarını zedeleyecek ve milli duyguları suistimal edecek girişimlere izin verilmeyeceği belirtildi.

Ticaret Bakanlığının bu kararlı tavrıyla birlikte, TOGG'un manipülatif ve hileli girişimlere karşı korunacağı ve gereken hukuki müeyyidelerin uygulanacağı kamuoyuna duyuruldu. Bu adımların, Türkiye'nin otomotiv sektöründeki yerini güçlendirmek ve adil bir ticaret ortamını sağlamak için atıldığı belirtildi.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

"Türkiye’nin vizyon projesi, yerli ve milli aracımız TOGG ile ilgili olarak son zamanlarda ilan sitelerinde, Ticaret Bakanlığının otomotiv sektörüne yönelik aldığı karar ve tedbirler ile kanunlara aykırı şekilde bazı ilanların olduğu ve bu konuda şikayetlerin bulunduğu tespit edilmiştir.

İkinci el araçlarla ilgili fahiş fiyat talep etme, ikinci el araç için sıfır fiyatının üstünde fiyat talep etme, sıfır araçta stokçuluk yapma,  sıfır araç için elden ekstra para talep etme ya da aksesuar bahanesiyle fiyat arttırma oyunlarına karşı, Ticaret Bakanlığı olarak sıkı denetimlerimiz devam etmektedir. Bakanlığımızın bu çalışmaları neticesinde yasa dışı araç ilanlarında %95 oranında azalma kaydedilmiş, stoklanmış yeni araçların birden ortaya çıktığı görülmüş ve yeni araçlar ile ikinci el araçların fiyatlarında ciddi düşüşler başladığı kaydedilmiştir. Ticaret ortamı ve şartları tam normale dönünceye kadar Ticaret Bakanlığı olarak piyasada denetimlerimiz ve sıkı takipler devam edecektir.

Araçlarını ilan sitelerinde normal fiyat ile yayınlayıp, telefon görüşmelerinde yüksek fiyat talep ederek ticari hileye başvuranlarla ilgili de, şikayetler doğrultusunda tespitler hızla yapılıp, yasal işlemler uygulanmaktadır.

Bu sebeple, Türkiye Yüzyılı hedefimizin ve girişimciliğinin yüz akı olan TOGG’la alakalı olarak, milli duyguları sömürmek maksadıyla, sıfır fiyatının üzerinde satış yapmaya çalışanlara asla taviz verilmeyecek, küresel markamızın itibarını zedeleyecek girişimlere göz yumulmayacaktır.

Üretim bandından inip tüketicisi ile buluşan milli teknolojimizin eseri TOGG, otomotiv piyasasında fiyatların dengeye oturması için çok önemli yerli bir araç olmasının yanında, fırsatçıların basit oyunlarına alet edilemeyecek önemde stratejik bir değerimizdir.
Otomobil sektörünün lokomotifi olma yolunda büyük yol kateden TOGG ile ilgili manipülatif ve aldatıcı girişimler hakkında Ticaret Bakanlığımız tarafından gerekli hukuki müeyyideler kararlılıkla uygulanacak, caydırıcı tedbirler süratle alınacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."