Taliban lideri Molla Abdülgani Birader kimdir?

Taliban lideri Molla Abdülgani Birader kimdir?

Abdülgani Birader 1968'de Uruzgan'da doğdu. Peştun kökenlidir. Afganistan'ın eski Devlet Başkanı Hamid Karzai ile aynı aşirete mensup.

1980'lerde, Sovyetlere karşı savaşan mücahitlerdendi. Rusların 1992'de çekilmesinin ardından ülke iç savaşa sürüklendi. Savaş ağaları birbiriyle mücadele ederken Birader, kayınbiraderi Molla Muhammed Ömer ile Kandahar'da medrese açtı. İki molla, burada, Afganistan'ı islam emirliğine dönüştürmek için Taliban'ı kurdu.

Taliban, 1996'da sürpriz bir saldırıyla bir dizi vilayet merkezini ele geçirerek iktidarı ele geçirdi. Askeri zaferin mimarının, etkili bir stratejist kabul edilen Molla Birader olduğu düşünülüyor. Molla Birader, Taliban 2001'de ABD tarafından devrildiğinde Savunma Bakan Yardımcısı'ydı. Sürgün yıllarında askeri liderliğinin yanı sıra siyasi yetenekleriyle de dikkat çekti.

Obama döneminde, askeri yetenekleri endişeye neden olduğu için CIA tarafından izlemeye alındı. Şubat 2010'da Karaçi'de Pakistan istihbaratı tarafından yakalandı, hapse atıldı.

2018'de Pakistan'dan Molla Birader'i serbest bırakması istendi. Molla Birader, Katar'da, ABD ve Afgan hükümetiyle yürütülen müzekerelere başkanlık etti. Taliban lideri, Şubat 2020'da ABD ile
çekilmeyi düzenleyen Doha anlaşmasını imzaladı. Trump yönetimi anlaşmayı, Afganistan'da barış için önemli bir adım olarak tanıttı.

Gelinen noktada 2021'in Ağustos ayında Taliban, Afganistan'daki yönetimi ele geçirdi. Bunun sonucunda Taliban lideri Molla Abdülgani Birader, Katar'ın başkenti Doha'dan zaferi duyuran açıklamayı yaptı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@