Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi günü yüzde 1.31 yükselişle 5.626 puandan tamamladı. Böylece haftasonu Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in göreve gelmesinin ardından piyasada esen olumlu rüzgarlarla BIST 100 bu hafta genelinde yüzde 10 yükseliş kaydetti.

Bugün bankacılık endeksi yüzde 0.67 düşerken, holding endeksi yüzde 1.38 değer kazandı. Bu endekslerdeki haftalık yükseliş sırasıyla yüzde 6.2 ve yüzde 10.6 oldu.

BAKAN ŞİMŞEK EKONOMİ POLİTİKASINA YÖNELİK AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Bakan Şimşek geçen hafta sonu görevi teslim alırken yaptığı açıklamada "Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı bir Türkiye ekonomisi özlenen refaha ulaşmamızda önemli olacaktır. Makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

ŞİMŞEK 'ŞEFFAFLIĞA' DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Çarşamba günü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı:

"Daha zengin ve dirençli bir Türkiye yaratmak için takip edeceğimiz prensipler şeffaflık, tutarlılık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik olacaktır. Plan ve program dahilinde, belirlediğimiz ilkeler çerçevesinde emin adımlarla çıktığımız bu yolda hedeflerimize inşallah herkesin desteğini alarak ulaşacağız. Ancak biraz sabır ve zamana ihtiyacımız var."

PİYALASARDA OLUMLU ETKİ YARATMIŞTI

Bakan Şimşek'in ataması ve sonrasında yaptığı açıklamalar 'ortodaoks' politikalara dönüş şeklinde yorumlandı ve analistler bu değişimin piyasalar tarafından olumlu karşılandığını belirtti.

Öte yandan, Dr. Hafize Gaye Erkan'ın da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) başkan olarak atanması da 'ortodoks politikalara dönüş' düşüncesini güçlendirdi.

MERKEZ BANKASI'NIN BAŞINA HAFİZE GAYE ERKAN GETİRİLDİ

Bakan Şimşek'in görevi devralmasının ardından uzun süredir ismi gündemde olan Hafize Gaye Erkan, Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı ile Şahap Kavcıoğlu'nun yerine TCMB Başkanlığına atandı. Erkan, Amerika’da uzun yıllar ekonomi üzerine görev icra etmişti.

GLOBALDE GÖZLER FED'E ÇEVRİLDİ

Uzmanlar, TCMB'nin faiz kararına ne dedi? İşte detaylar... Uzmanlar, TCMB'nin faiz kararına ne dedi? İşte detaylar...

Analistler, küresel pay piyasalarında ise, merkez bankalarının "şahin" politikaları yakında terk edebileceği beklentisinin güçlenmesine karşın küresel piyasalarda dalgalı bir seyir izlendiğini bildirdi.

ABD'de dün açıklanan verilere göre, iş gücü piyasasının soğumaya başlamış olabileceğine ilişkin tahminlerin arttığını belirten analistler, para piyasalarındaki "şahin" fiyatlamaların ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek hafta alınacak para politikası kararları öncesi zayıfladığını bildirdi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre, Fed'in 14 Haziran'da 25 baz puan faiz artıracağına yönelik öngörüler yüzde 22'ye geriledi.