Aksakal, "2023 seçimlerinde nasıl devletimizin yanında yer aldıysak, 2024 seçimlerinde de aynı anlayış çerçevesinde Cumhur İttifakı ile öncelikle ülkemizin ve devletimizin, sonra partimizin çıkarlarını önceleyerek bir kurgu yapacağız." dedi.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DSP'nin 12. Olağan Kurultayı'nın 3 Aralık 2023 Pazar günü TESİŞ Sendikası Salonu'nda gerçekleştireceğini bildirdi.

Siyaset alanındaki kurum ve kişilerle, basını misafir etmekten onur duyacaklarını ifade eden Aksakal, şöyle konuştu:

"Cumhuriyet'imizin 100. yılına girdiğimiz bu gün elbette kurultayımızın teması Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bize gösterdiği 'Tam bağımsız Türkiye' hedefine olan inancımız, bu uğurda tüm zorluklara karşı verdiğimiz emek ve partimizin yeniden Meclis'te temsili sürecindeki iradesi önümüzdeki dönemin ana teması olacaktır. Onun için Sayın Cumhurbaşkanı'mızın ortaya koyduğu 'Türkiye Yüzyılı' tanımlamasının da bir adım ötesine geçerek partimiz için de 'İnanç, Emek, Mücadele ve İrade Kurultayı' diyeceğiz."

Yeni dönemde DSP'nin siyaset gündeminde belirleyici ve yönlendirici misyonunu en etkin şekilde hayata geçireceğini, iktidarın doğru kararlarının yanında, yanlış kararlarının da düzeltilmesi yönünde denetleyicisi ve yönlendiricisi olmayı sürdüreceklerini vurgulayan Aksakal, Türkiye'nin içinde bulunduğu sosyoekonomik yapının yanında dünya politika arenasındaki öneminin, bölgesinde ve Birleşmiş Milletler'de dikkatle takip edildiğini ifade etti.

Mansur Yavaş yeniden aday olduğunu açıkladı Mansur Yavaş yeniden aday olduğunu açıkladı

Türkiye'nin bu yönüyle Doğu ile Batı'nın buluşma noktasında yer alan jeopolitik özelliğiyle de mazlum milletler için bir örnek teşkil ettiğini vurgulayan Aksakal, "Parlamentodaki savrulmuş siyasetin dağınıklığını da demokratik sol politikalarımıza inanmış, gerçek anlamda Atatürkçü, samimi duygularla Ecevit'in siyasi karakterine saygılı kesimlerle en kısa zamanda buluşup, yeni bir DSP iktidarı dönemi yaratarak toparlayacağız." şeklinde konuştu.

DSP'NİN YEREL SEÇİM HAZIRLIKLARI

Önder Aksakal, 31 Mart 2024 seçimlerinin bugüne kadar olan yerel seçimlerden biraz daha farklı bir özellik taşıdığına dikkati çekerek, "Zira 14-28 Mayıs'ta yapılan Milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimleri ile toplumsal yaklaşım, Cumhuriyet'imizin 100. yılıyla örtüşen bir anlayışa evrilerek Cumhur İttifakı öncülüğünde kuruluş değerlerimizin konsolide edilmesini sağladı." ifadesini kullandı.

Küresel emperyalizmin Türkiye üzerine kurguladığı planlarını "artık darbelerle değil, muhalefeti destekleyerek gerçekleştirme" stratejisinin asil Türk milletinin sarsılmaz iradesiyle boşa çıkarıldığını vurgulayan Aksakal, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şimdi bu yerel seçimlerle birlikte daha da kalıcı ve daha da güçlü olabilmesi için yerel seçimlerin de Cumhur İttifakı bileşenleri ile kazanılması ve artık bundan böyle siyasetin iktidar kanadının da ana muhalefet kanadının da Cumhur İttifakı yapısından çıkması sağlanmalıdır. Bu kapsamda olmak üzere Sayın Cumhurbaşkanı'mızla bir görüşme gerçekleştirdik, AK Parti ve DSP kurmaylarının görüşmeleri önümüzdeki günlerde başlayacak. 1392 seçim çevresinde Cumhur İttifakı adaylarının kazanması üzerine kurgulanacak süreçte elbette öncelik partilerin değil ittifakın başarısı esas olacaktır."

"BİRÇOK İL VE İLÇE CUMHUR İTTİFAKI BİLEŞENLERİNE GEÇECEK VE TÜRKİYE RAHAT BİR NEFES ALACAK"

DSP'nin hiçbir dönemde yola çıktıklarını yolda bulduklarıyla değiştirme gibi bir anlayışta olmadığını vurgulayan Aksakal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Milliyetçi, vatansever, emekten yana sol bir parti olma anlayışımız çerçevesinde 2023 seçimlerinde nasıl devletimizin yanında yer aldıysak, 2024 seçimlerinde de aynı anlayış çerçevesinde Cumhur İttifakı ile birlikte öncelikle ülkemizin ve devletimizin, sonra partimizin çıkarlarını önceleyerek bir kurgu yapacağız. İnanıyorum ki Sayın Cumhurbaşkanı'mızla yaptığımız görüşme kapsamında bir sonuç yaratabilirsek 31 Mart sonrasında CHP'nin sahip olduğu 11 büyükşehir başta olmak üzere birçok il ve ilçe belediyesi Cumhur İttifakı bileşenlerine geçecek ve Türkiye rahat bir nefes alacaktır."