Memur maaşlarının en düşük net 22 bin lira olacağının açıklanmasının ardından gözler emekli maaşlarına çevrildi. Erdoğan, yeni Kabine’yi açıkladıktan sonra emekliler için yeni düzenlemelerin yapılacağı  belirtiliyor. Yeni düzenleme, emekliler için kademeli zam planını içerecek.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre, masadaki formüller ise şöyle:

'Petrol fiyatları gelecek yıl 100 doları aşacak' 'Petrol fiyatları gelecek yıl 100 doları aşacak'

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban maaşından itibaren emekli aylıklarında kademeli zam yapılacak.

Masadaki formüllere göre 10-15 bin lira arasında emekli aylığı alanlara yüzde 45, 15-20 bin lira arasında aylık alanlara yüzde 40, bu tutarın üzerindekilere de yüzde 35 zam formüller arasında yer alıyor.

Bu durumda 10 bin lira emekli aylığı (yüzde 45 zamla) 4 bin 500 lira artışla 14 bin 500 liraya çıkacak.

En düşük emekli aylığının yüzde 36 artışla 7 bin 500 lira olmasının ardından bu tutarın üzerinde aylık alan milyonlarca emeklinin aylığına refah payı eklenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerden önce yaptığı açıklamada “Kamu işçilerinde olduğu gibi, en düşük maaşını yine 15 bin liraya çıkartarak, üzerine de enflasyon ve refah payı olarak benzer bir artış yapacağız. Böylece en düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak. Memur maaşlarındaki bu artışlar, otomatik olarak emekliliklerine de yansıyacak” demişti.