CHP Genel Başkan Adayı Örsan Öymen, imam hatip ve Kur'an kurslarını hedef aldı CHP Genel Başkan Adayı Örsan Öymen, imam hatip ve Kur'an kurslarını hedef aldı

Hayati Yazıcı kimdir?

23 Mayıs 1952'de Rize'nin Çayeli ilçesinin Buzlupınar Köyü'nde doğdu.

İlkokulu Buzlupınar köyünde okudu. Ortaöğrenimini Trabzon ve Erzurum İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Kamu Hukuku alanında yüksek lisans yaptı.

1976 yılında hâkim adayı olarak İstanbul Adliyesi'nde kamu görevine başladı. Çayırlı, Mihallıççık ve Kargı hâkimliklerinde bulundu. 1984 yılı sonunda kamudaki görevinden ayrılarak İstanbul'da serbest avukat olarak çalışmaya başladı.

Avukatlık yaparken çeşitli dernek, vakıf ve siyasi partilerde üye ve yönetici olarak toplumsal çalışmalar içinde yer aldı. Bu süreçte Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı ve hukuk müşaviri olarak da görev yaptı. Yazıcı, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kuruluş sürecinde yer alarak, partinin kurucu üyelerinden oldu.

3 Kasım 2002 seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak parlamentoya girdi. Kasım 2002'den itibaren beş yıl süreyle AK Parti'nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

22 Temmuz 2007'de İstanbul Mileltvekili oldu ve 60. Hükümet'te devlet bakanlığı ve başbakan yardımcılığı yaptı.

12 Haziran 2011'de Rize milletvekili oldu. 61. Hükûmet'te gümrük ve ticaret bakanı olarak görev yaptı.

1 Kasım 2015 Genel Seçimleri'nde İstanbul Milletvekili oldu.

24 Haziran 2018 Genel Seçimleri'nde Rize Milletvekili oldu.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.