banner29

Ekoloji nedir? Ekolojik denge nedir? Ekosistem nedir?

Ekoloji nedir? Ekolojik denge nedir? Ekosistem nedir? Ekoloji tanımı, ekolojik denge tanımı, ekosistem tanımı, ekolojik denge anlatımı...

Bilim, Teknoloji 09.04.2020, 15:35
Ekoloji nedir? Ekolojik denge nedir? Ekosistem nedir?

Kainatta yaratılan her canlının birbirini tamamlar, devamlılığını sağlar niteliktedir. İşte ders kitaplarında anlatılan ekolojik dengeye ilişkin, "Ekoloji nedir? Ekolojik denge nedir? Ekoloji tanımı, Ekolojik denge tanımı, Ekolojik denge anlatımı." sorularının cevapları...

EKOLOJİ NEDİR? EKOSİSTEM NEDİR?

Ekoloji, kainattaki tüm canlıların hem kendi cinsleriyle hem de farklı cins canlılarla olan ilişkilerini inceleyen bilim dalıdır. Ekosistem ise canlı ve cansız bütün çevrelerin tamamına verilen addır. 

EKOLOJİK DENGE NEDİR? EKOLOJİK DENGE TANIMI...

Kainatta yaratılan her canlının bir vazifesi vardır hiçbir şey amaçsız faydasız yaratılmamıştır.

Yaratıcımız herşeyi ahenkli bir şekil de yaratmıştır. Denge unsuru olan bireyler üzerlerine biçilen görevi zevkle aşkla yapmaktadır. Deniz anası, denizdeki pislikleri yerken denizi temizlemektedir.

Dagdaki yaprak çürüklerinden mantar oluşmakta bu mantarları hayvanlar yemektedir. Akbaba, kartal ve doğan buldukları leşleri kebap yer gibi zevkle yemekte, bu leşlerin kokuşup mikrop saçmasını önlemektedirler.

Balıklar, sivrisinekleri yemektedir. Yılanlar ağaç ve bitkilerdeki zehirleri toplayarak gıdalanmaktadır. Hayvan dışkısını, böcekler afiyetle yemektedir. Köpekler, kemikleri nefesleriyle yumuşatıp ekmek yer gibi yiyerek, oluşacak kemik yığınlarını önlemektedirler.

Fareler lağımları yemekte. kanalizasyon şebekelerinin tikan masını önlemektedir.

Eğer bir yerde fare istilası, böcek istilası. Yılan tehlikesi varsa:

Orada dengeyi bozan unsurlar vardır. O hayvanın gıdasının ya da o hayvanı yiyen hayvanın eksikliği söz konusudur.

işte bu ahenkli düzene ekolojik denge denilmiştir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?