Sosyal medya kullanımında yapılan hatalar!

Sosyal medya nasıl kullanılmalı ve nasıl yönetilmeli bu soruların cevapları ve daha fazlası haberimizde...

Sosyal medya kullanımında yapılan hatalar!

Sosyal medya platformları günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz alanlar haline geldi. Yakın çevremizin yaptığı etkinlikleri bu platformlar sayesinde kolaylıkla takip ederken, kendi hayatlarımızdan kısa kesitleri de paylaşmayı ihmal etmiyoruz. Bu özelliği ile sosyal medya platformları görüşemediğimiz dostlarımızla dahi etkileşimimizi sürdürmek için harika bir araç.

Elbette sosyal medya platformlarının bu kadar hayatlarımızın içine girmiş olması ile bu platformlar üzerinden ticaret yapma ve kazanç elde etmenin de önü açılmış oldu. Artık insanlar seyahat öncesi yer kararı verirken, yaptığı seyahatleri blog ile anlatan kişileri takip ederek seçimini yapıyor. Alışverişleri için mağaza mağaza gezmek yerine markaların sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları paylaşım ve satışlardan faydalanıyor. Hal böyle olunca sosyal medya hesabının yönetimi de büyük önem kazanıyor.
Sosyal medya platformları marka için müşteri ile arada sıkı bir bağ oluşturmak adına oldukça etkili bir ortam sunuyor. Kendini iyi şekilde tanıtmayı başaran bir markanın, müşteri kitlesinin genişlemesi ve dolaylı olarak satışlarının artması kolaylıkla gerçekleşiyor. Tabi ki de bunun için sosyal medya hesabının markayı doğru şekilde temsil etmesi şart. Bu durumda sosyal medyanın önemi gözler önüne seriliyor.
Sosyal medya danışmanlığı, marka hesaplarını kontrol altında tutarak daha geniş bir kitleye ulaşım sağlamak için uygulanan bir sistemdir. Sosyal medya hesaplarının yanlış kullanımı sonucu doğan zararlar incelendiğinde, profesyonel bir danışmanlık hizmeti almak, marka başarısı için büyük önem taşır. Elbette sosyal medya danışmanı seçimi de aynı ölçüde önemlidir.

Sosyal medya yönetecek kişinin sahip olması gereken belli başlı özellikler vardır. Öncelikli olarak sosyal medya yönetecek kişi, tüm sosyal medya platformlarına hakim olmalıdır. Hangi platformda ne tür paylaşımlar daha çok ilgi uyandırır konusunda bilgi sahibi olması önem taşır. Bunun yanı sıra grafik tasarım konusunda tecrübeli ve başarılı olması gerekir ki etkili görseller ile müşteride veya ulaşmak istediği kitle üzerinde yeterli etki bırakılabilsin.
Sosyal medya birşeyler pazarlayacaksınız eğer insan ilişkileri konusunda başarılı olmanız gereklidir. Sosyal medya platformlarında marka – müşteri ilişkisi daima samimi olması gerektiğinden, müşterilerle birebir etkileşim halinde olunması çok önemlidir.

Sosyal medya hesabının aktif olması ve gün içerisinde düzenli paylaşımlar yapılması, müşteri veya ulaşmak istediğiniz kitlenin ilgisini marka üzerinde toplamada oldukça etkilidir. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızı aktif tutmak adına ilgili paylaşımlar yapması gereklidir.
Son olarak, kendinize hesap üzerinde gerçekleştirdiğiniz hareketlerin dökümünü çıakrtmak ve profesyonel bir rapor hazırlayabilirsiniz. Bu sayede  neyin ne şekilde işlediği hakkında net bir bilgiye sahip olursunuz.

Düzenli paylaşımlarınız sayesinde markanın, daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşması mümkün kılınıyor. Etkileyici görseller, hesap takipçilerinin aktif olma saatleri göz önüne alınarak paylaşılmalı. Hesap üzerinden marka ile iletişim kurmak isteyen müşterilerin soru, şikayet ve önerilerine hızlı şekilde dönüş yapılmalı. Bu sayede marka ile müşteri arasındaki ilişki canlı tutularak müşteri memnuniyeti seviyesi arttırılmalıdır. Satışların yükselmesi için hazırlayacağınız pazarlama stratejileri sayesinde markanın itibarı ikiye katlanabilir.
Üstelik kendinize her hafta düzenli olarak ayrıntılı bir rapor ile ne kadar yol aldığınızı görebilirsiniz. Böylelikle marka sahibi, sosyal medya hesaplarında yapılan işlemlerin tümüne hakim olabilir. Aynı zamanda gerçekleştirilen uygulamaların ne denli faydası olduğunu, eksilerini ve artılarını rahatlıkla görebilir.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 17:16
YORUM EKLE

banner5