Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Margaret Harris, Gazze'de sağlık sisteminin işler hale getirilmesi ve hastanelere jeneratörlerini çalıştırmaları için yakıt sağlanması gerektiğini belirtti.

Harris, ‘’Sağlık sistemini yeniden işler hale getiremezsek ve su, gıda ve ilaç sıkıntısını gideremezsek bombardımanda ölenlerden daha fazla insanın hastalıklardan ölmeye başladığını göreceğiz.’’ ifadelerini kullandı.

TEMİZ SU VE HİJYEN EKSİKLİĞİ
Harris, özellikle Gazzeli çocukların risk altında olduğuna dikkat çekti. Salgın hastalık riskine karşı uyardı.

Temiz su, ilaç ve aşı eksikliğine vurgu yapan Harris, ‘’Özellikle çocuklarda ishal vakaları fazla ve tedavi edilemiyor. Çocuklarda ishalde gerekli sıvı takviyesi olmazsa çok çabuk olabilirler.’’ ifadelerini kullandı.

Biden duyurdu: İsrail, Ramazan ayı boyunca Gazze'deki eylemlerini durduracak Biden duyurdu: İsrail, Ramazan ayı boyunca Gazze'deki eylemlerini durduracak

Gazze'yi ziyaret eden Unicef sözcüsü James Elder ise hastanelerin yaralı çocuklarla dolu olduğunu söyledi.

Kirli su içtikleri için rahatsızlanan çok sayıda çocuğun da hastanelerde tedavi gördüğünü vurguladı.

''KENDİMİ EN KÖTÜSÜNE HAZIRLAMIŞTIM''
Sözcü Elder, ‘’Buraya gelirken kendimi en kötüsüne hazırlamıştım ama beklediğimden kötü bir durum var.  Korkunç yaraları olan çocukların otoparklarda bahçelerde olduğunu gördüm.  Doktorlar hangisini önce tedavi etme gibi çok zor kararlar vermek zorunda kalıyor.’’ ifadelerini kullandı.