banner5

banner29

Güney Koreliler, ABD elçisinin bıyıklarını kestirdi! Nedeni ise çok şaşırtıcı...

ABD'nin Güney Kore Büyükelçisi Harry Harris, iki ülke arasında ‘diplomatik anlaşmazlığa’ neden olan bıyıklarını kesti.

Dünya 27.07.2020, 12:40
Güney Koreliler, ABD elçisinin bıyıklarını kestirdi! Nedeni ise çok şaşırtıcı...

Harry Harris, Japonya sömürgesi altındaki dönemi hatırlattığı gerekçesiyle Güney Koreliler tarafından ‘hakaret’ olarak görülen bıyıklarına sonunda veda etti. Başkent Seul’da geleneksel bir berber dükkânına giden Harris, tıraşının her anını kaydettiği bir videoyu Twitter hesabından paylaştı. Yaz aylarında daha serin hissedebilmek için bıyıklarını kesme kararı aldığını belirten Harris, “Bunu yaptığım için memnunum. Bu yüzü yıllardır görmüyordum” dedi.

SÖMÜRGE DÖNEMİ JAPON VALİLERİN BIYIKLARINA BENZİYOR

Güney Koreli yetkililer ve halk, Harry Harris’in bıyığını, sömürge döneminin Japon genel valilerinin ince bıyıklarına benzetiyordu. Harris’in kendilerine unutmak istedikleri bu dönemi hatırlattığını savunan Güney Koreliler, bu nedenle hakarete uğramış gibi hissettiklerini savunuyordu. Öte yandan Harris’in Japonya kökenli olması da tepkiyi büyütüyordu.

Eski bir ABD Donanması subayı olan Harry Harris, bıyık bırakma kararını, “Askeri görevli olduğum yaşamımla diplomat olduğum yeni hayat arasında bir mola vermek istedim. Daha uzun olmaya çalıştım ama artık olamam, dolayısıyla daha genç olmayı denedim, onu da yapamadım. Ancak bıyık bırakabilirdim, ben de öyle yaptım” sözleriyle açıklıyordu.

Japonya, 1910 yılında Güney Kore’yi ilhak etmiş, kurulan sömürge rejimi 1945’e kadar sürmüştü. Bu, Seul için hâlâ ilişkilere gölge düşüren bir konu olarak değerlendiriliyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon askerlerin Güney Koreli kadınları seks kölesi olarak kullanması da iki ülke arasında yıllardır süregelen krizin kaynağı olarak görülüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?