banner30

banner29

O ülkede virüs izole edildi!

Kanada'dan koronavirüse karşı gelen haber yüreklere su serpti. Üç farklı üniversitede görev yapan bilim insanları koronavirüsün izole edildiğini duyurdu.

Dünya 14.03.2020, 12:10
O ülkede virüs izole edildi!

Geçtiğimiz yılın Aralık ayından bu yana 5 binden fazla insanın yaşamını yitirmesine neden olan yeni tip koronavirüs salgınına yönelik son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün virüsü pandemi olarak ilan etmesinin ardından merkez üssünün de Avrupa olduğunu belirtmesi dünya gündemine oturdu. Kanada'dan ise koronavirüse karşı gelen haber yüreklere su serpti. Üç farklı üniversitede görev yapan bilim insanları koronavirüsün izole edildiğini duyurdu.

DÜNYA ACİL DURUMA GEÇTİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), salgının yeni merkez üssünün Avrupa olduğunu dün açıklarken ABD Başkanı Donald Trump da ülke genelinde acil durum ilan edildiğini bildirmişti. Geçtiğimiz günlerde Kanada başbakanı Justin Thredeau'nun eşinde tespit edilen corona virüs vakası ise dünya gündemine oturmuştu.

YÜREKLERE SU SERPEN GELİŞME

Kanada'dan son gelen son dakika haberi ise yüreklere adeta su serpti. Üç farklı üniversitede görevli bilim insanları, virüsün başarılı bir şekilde izole edildiğini duyurdu. Araştırmacılar iki örnekten aldıkları corona virüsü izole etti ve ardından güvenli bir muhafaza tesisinde yetiştirdi.

Virüsü başarı ile izole eden ekip tarafından yapılan açıklamada, "Laboratuvarda geliştirilen kopyalar bilim insanlarının hastalığı daha iyi çözümlemek, tedavi etmek ve test etmek için fırsat olacaktır. Aşı üretiminde de fırsat sunacaktır." denildi.

The Independent'te yer alan habere göre, araştırmada görev alan Dr. Arinjay Banerjee, "SARS-CoV-2 virüsünü başarılı bir şekilde izole ettik. Böylelikle, araştırmalarımıza devam edeceğiz. Bu sayede daha çok virüs üreterek hastalığın biyolojisini daha iyi öğrenebiliriz, daha etkileşimli bir şekilde çalışabiliriz" sözlerini kullandı.

''BAZI KİLİT ARAÇLARA İHTİYAÇ VAR''

Sunnybrook'ta mikrobiyolog ve bulaşıcı hastalıklar doktoru Dr. Samira Mubareka, "Bu pandemiye çözüm geliştirmek için bazı kilit araçlara ihtiyacımız var. Acil müdahale çok önemli olmakla birlikte, daha uzun vadeli çözümler bu yeni virüse yönelik temel araştırmalardan gelecek" ifadelerini kullandı.

Sunnybrook'ta klinik mikrobiyolog olan meslektaşı Dr. Rob Kozak ise, "Birinci sınıf kurumlardan araştırmacılar sadece birkaç hafta içinde kendiliğinden bir dayanışmayla bir araya gelip birkaç hafta içinde virüsü başarılıyla izole etti. Bu işbirliği yaptığımızda başarabileceğimiz şaşırtıcı şeyleri gösteriyor" diye konuştu.

Avustralya ve İtalya'daki araştırma ekipleri de laboratuvarlarda virüs örneklerini izole eden ve yetiştiren ekipler arasında bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?