Ozon tabakası yavaş yavaş iyileşiyor

Birleşmiş Milletler,bizi güneşin UV ışınlarından koruyanozon tabakasındaki deliğin yavaş yavaş iyileştiğini doğruladı.

Ozon tabakası yavaş yavaş iyileşiyor

Ozon tabakası neredeyse iyileşti. Başımızın üstündeki ünlü delik kapanıyor. Birleşmiş Milletler dün bu güzel haberi doğruladı. Ülkeler gerçekten istediğinde gerçekten çevre açısından, çok güzel sonuçlara ulaşabiliyor.

Ozon tabakası, başımızın 30 km uzağında bulunan ve bizi güneşin UV ışınlarından koruyan, dünyadaki hayatı koruyan bir tür kalkan gazdır. 1970'lerde, araştırmacılar bu tabakanın bazı deliklere maruz kaldığını fark etti. Bu da aerosoller ve buzdolaplarında kullanılan CFC adı verilen diğer gazlar tarafından karıştırıldı.

Bu yüzden, küresel bir salgın haline gelen cilt kanserinden kaçınmak için, yaklaşık 100 ülke bu madeleri yasaklamak için 1987'de anlaştı. O zamandan beri ozon tabakası yavaş yavaş iyileşiyor. Delik, kuzey yarım kürenin üzerinde 2030'da ve 2050'de güney yarım kürenin üzerinde tamamen kapanacak.

HFC gazları CO2'den daha fazla kirletici

CFC içeren ürünler daha az zehirli gaz olanHFC'liler ile değiştirildi. Ancak tüketimi patladı. Çünkü evimizdeki klimalarımızı da çalıştıran bu gazlar,küresel ısınmadan sorumlular. Bu tarz ürünlerden kurtulmak için iki yıl önce bir kararname imzalandı.

Ancak bunların kaldırılması zaman alacaktır. Bu yüzden hükümet, gıda kamyonları ve uyuşturucu maddeleri hariç Fransa'da soğutucusu olan tüm büyük makinelerinüreticilerini, daha hızlı alternatifler bulması içinvergi vermeye mecbur bırakmıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5