Eurovision'da İzlandalı gruptan İsrail'e Filistin bayraklı tepki!

İsrail'de düzenlenen 64. Eurovision Şarkı Yarışması'nda İzlanda'yı "Hatrið mun sigra" şarkısıyla temsil eden Hatari grubu, puanlar dağıtılırken Filistin bayrakları açarak İsrail'i protesto etti.

Eurovision'da İzlandalı gruptan İsrail'e Filistin bayraklı tepki!

Hollanda'nın galibiyetiyle sonuçlanan 64. Eurovision Şarkı Yarışması'nda İzlanda'yı temsil eden Hatari grubu Filistin bayrakları açarak İsrail'i protesto etti.

İSRAİL BASININI EPEY Bİ KIZDIRMIŞLARDI

Grubun solisti Matthias Haraldsson yarışma öncesi "Eurovision gibi barış ve birlikten doğmuş bir yarışmanın, İsrail gibi çatışma ve ayrışmanın olduğu bir ülkede yapılmasını absürd buluyoruz" demişti. Tel Aviv'de gazetecilere konuşan grup, "Filistin'in işgaline son verildiğini ve barışın geldiğini görmeyi elbette umuyoruz" açıklamasında da bulundu.

BAYRAKLARI ZORLA ALDILAR

İsrailli yetkililer devreye girerek grubun elindeki bayrakları zorla almaya çalıştı. Uzun süre vermemekte direnen grup sadece bayrakların bir tanesini yetkiliye kaptırdı.

FİLİSTİN BAYRAĞIYLA KAPLADILAR

Kendilerini antikapitalist olarak ifade eden grup instagram hesabında da boydan boya Filistin bayrağı paylaştı.

ALTERNATİF YARIŞMA ORGANİZE EDİP BOYKOT ÇAĞRISI YAPMIŞLARDI

İsrail ve Eurovision, Tel Aviv'de düzenlenen yarışma öncesi de protestoların hedefi olmuştu. İsrail'in Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerine dikkat çekmek isteyen aktivistler, Eurovision ile eş zamanlı alternatif bir etkinlik olarak Globalvision'u organize etti. Globalvision ile hem izleyicilere hem de sanatçılara Tel Aviv'deki etkinliği boykot çağrısında bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2019, 04:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Hacıoğlu
Ali Hacıoğlu - 7 ay Önce

Tüm dünya ya kapak olsun.

SIRADAKİ HABER

banner5