Suudiler 75 yıl önce bugün Filistin'i bir gemide böyle sattı

Suudi Kral Abdülaziz bin Abdurrahman bin Faysal el-Suud ve ABD Başkanı Franklin Delano Roosvelt 14 Şubat 1945'te bir gemide buluşup Filistin halkı için bir ihanete daha imza attılar.

Suudiler 75 yıl önce bugün Filistin'i bir gemide böyle sattı

USS Quincy toplantısının 75. yıldönümünde Prenses Reema, Suudi-ABD ilişkilerinin küresel istikrarın anahtarı olduğu biliniyor.

Suudi Arabistan Kralı Abdülaziz bin Abdurrahman bin Faysal el-Suud veya tanınan adıyla İbn Suud ve ABD Başkanı Franklin Delano Roosevelt, 14 Şubat 1945'te Kızıldeniz'deki USS Quincy'de bir araya geldiklerinde , hiç kimsenin iyi geçinip geçinemeyeceği konusunda olumsuz bir düşüncesi yoktu.

Adını ABD'nin ağır kruvazör gemisinden alan Quincy Anlaşması şu maddeleri içeriyordu, "Kral Abdul Aziz Yahudilerin Filistin'e göçüne itiraz etmeyecek aksine destekleyecek. ABD'ye petrol sağlayacak ve İran körfezi kıyısına kurulacak olan üs için yer tahsis edecek. Bunlara karşılık olarak ABD, Suud ailesinin ve ülkenin güvenliğini sağlayacak. Asker ve eğitim yardımında bulunacak."

Sonuç olarak, Kral İbn Suud ve Roosevelt arasındaki ilk ve tek buluşma dünya tarihinde belirleyici bir an olarak tarihe geçmiştir.

Suudi Arabistan'ın Washington büyükelçisi iki büyük ülkeyi bağlayan bir fikir makalesinde, "Kral Abdul Aziz ve Başkan Roosevelt hem söz konusu olanın savaş sonrası Avrupa ve Almanya'nın derhal toparlanmasından çok daha fazlası olduğunu anladılar" diyerek anlaşmanın önemini vurgulamıştır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
tugo
tugo - 2 hafta Önce

...gavur önünde diz cöküp yalakalık yaptı diye, donörlük yaptı aklınca ibne götveren...

Ilhan
Ilhan - 2 hafta Önce

1980 senesinde kudus başkent kabul edilince erbakan hocamızın masaya vura vurabir açıklaması var.ondan gayri yapılan boş. Şiddetle kinamakla bir yere varılmaz.kudüs filistin'in değil islam aleminin meselesidir.bu işin siyasi tarafıda yoktur.hafta sonu yapılan kudüs mitinglerine kimler katıldı.

Selim Akıl
Selim Akıl - 2 hafta Önce

Satmak için irade gerek.Bunlar zaten İngiliz kuklalarıydılar.Görevlerini yerine getirdiler.ilişkileri Avcı,Av köpekliği .Zaarlık yaptılar/yapmaya devam ediyorlar.

Zulfo Beg
Zulfo Beg - 2 hafta Önce

Suud Sülalesi senin Soyun kurusun InsAllah. Sen kökten Hain sin Sizi Melun Ingiliz Usaklari. Elbet sizde Firavunlar gibi Nemrutler gibi Tarhin en kötü Sayfalarinda lanetleneceksiniz. Allahin Laneti simsidien üzerinize olsun. Sizi Ingilizin Picleri. Allahin Laneti Suud Seyhlerine olasun.

SIRADAKİ HABER

banner5